AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Poradnik dla początkujących - jak zacząć inwestować w kryptowaluty w 2023 roku?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
December 2023

Kryptowaluty to gorący temat w praktycznie wszystkich mediach - od gazet przez telewizję po Facebooka czy Instagrama. Wszyscy praktycznie słyszeli o nowych bogaczach, którzy kupili bitcoiny za grosze i stali się miliarderami.

I chociaż życzę tego każdej osobie, która czyta ten artykuł - pamiętaj proszę, że kryptowaluty są niezwykle złożonym tematem, a jeśli faktycznie chcesz zacząć w nie inwestować, należy mieć sporą wiedzę na początku. Inaczej jedyne co uzyskasz to stratę swoich środków inwestycyjnych.

W tym artykule przybliżam (bardzo ogólnie, bo jeśli chciałbym przedstawić wszystkie możliwości, to nie starczyłoby miejsca na serwe

Czym jest kryptowaluta i blockchain?

Kryptowaluta to nowoczesna forma cyfrowego środka wymiany, która bazuje na technologii zwaniej blockchain. Blockchain, czyli łańcuch bloków, to zdecentralizowany rejestr transakcji, który jest przechowywany na wielu komputerach rozproszonych w sieci. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia śledzenie i potwierdzanie transakcji bez konieczności centralnej władzy, jaką jest na przykład bank czy rząd. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum, są oparte na tej technologii i działają na zasadzie zdecentralizowanej sieci peer-to-peer.

Każda transakcja kryptowalutowa jest dodawana do bloku, a następnie łańcuch bloków jest chroniony za pomocą kryptografii, co sprawia, że dane są niezmienne i bezpieczne. Ważnym aspektem kryptowalut jest także ograniczona podaż, co oznacza, że istnieje ustalona ilość jednostek danej kryptowaluty, co kontrastuje z tradycyjnym systemem finansowym, gdzie banki centralne mogą emitować nowe jednostki walutowe. Mimo że kryptowaluty przynoszą ze sobą pewne innowacyjne korzyści, takie jak potencjalne obniżenie kosztów transakcyjnych czy zwiększenie prywatności, ich złożoność oraz zmienność cen mogą stanowić wyzwanie dla osób niezaznajomionych z tym obszarem finansów.

Czy warto inwestować? Aktywa inwestora i dywersyfikacja portfela.

Inwestowanie w kryptowaluty niesie za sobą zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyka. Poniżej przedstawiam krótki przegląd zalet i wad związanych z tym rodzajem inwestycji.

Zalety:

 1. Potencjalne zyski: Inwestowanie w kryptowaluty może przynieść atrakcyjne zyski, zwłaszcza w krótkim okresie czasu. Rynki kryptowalut są znane z dynamicznych zmian cen, co stwarza okazje do osiągnięcia wysokich zwrotów z inwestycji.

 2. Zdecentralizowana natura: Kryptowaluty oparte na technologii blockchain funkcjonują bez centralnej władzy, co może być atrakcyjne dla tych, którzy cenią prywatność i chcą uniknąć tradycyjnych instytucji finansowych.

 3. Łatwy dostęp: Inwestowanie w kryptowaluty jest często dostępne dla każdego z dostępem do internetu. Handel odbywa się na różnych platformach, umożliwiając inwestycje nawet niewielkimi kwotami.

Wady:

 1. Wysoka zmienność: Rynki kryptowalut są znane z gwałtownych zmian cen. To może prowadzić do dużych zysków, ale również znacznych strat. Osoby nieświadome ryzyka mogą napotkać trudności w zarządzaniu fluktuacjami wartości kryptowalut.

 2. Brak regulacji: Brak pełnej regulacji sprawia, że rynek kryptowalut jest podatny na oszustwa i manipulacje. Inwestorzy muszą być świadomi ryzyka związanego z brakiem standardów bezpieczeństwa i ochrony.

 3. Techniczna złożoność: Dla niektórych osób technologia blockchain i same kryptowaluty mogą być trudne do zrozumienia. Bez odpowiedniej wiedzy inwestorzy mogą popełnić błędy w zarządzaniu portfelem lub bezpieczeństwie swoich środków.

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z indywidualnym profilem ryzyka i wymaga rozwagi. Zanim zdecydujesz się na tego rodzaju inwestycje, zaleca się dokładne zrozumienie rynku i związanych z nim ryzyk. Jak wspominałem przy artykule o dywersyfikacji portfela, kryptowaluty mogą stanowić ciekawy element portfela inwestycyjnego, ale nie powinny być jedynym jego aktywem, ze względu na wymienione ryzyka.

Jakie są rodzaje kryptowalut - Bitcoin, Ethereum, Altcoiny

Na rynku istnieje różnorodność cyfrowych aktywów, z których dwie najbardziej popularne kryptowaluty to Bitcoin, Ethereum i ogólnie nazywane altcoiny. Bitcoin (BTC), stworzony w 2009 roku przez osobę lub grupę pseudonimową Satoshi Nakamoto, jest powszechnie uważany za pierwszą i najbardziej znaczącą kryptowalutę. Jest to forma elektronicznego pieniądza oparta na technologii blockchain, która umożliwia bezpieczne i anonimowe transakcje.

Ethereum (ETH), wprowadzone na rynek w 2015 roku, to nie tylko kryptowaluta, ale także platforma umożliwiająca tworzenie tzw. smart kontraktów. Smart kontrakty są programami komputerowymi, które automatyzują i kontrolują wykonanie umów, eliminując potrzebę pośredników. Ether, natomiast, pełni funkcję paliwa dla tej platformy, umożliwiając korzystanie z usług i funkcji Ethereum.

Ogólna kategoria altcoinów obejmuje wszelkie inne kryptowaluty poza Bitcoinem i Ethereum. Te różnorodne cyfrowe aktywa, takie jak Litecoin, Ripple czy Cardano, różnią się pod wieloma względami, w tym technologią, zastosowaniami i celami. Niektóre altcoiny koncentrują się na poprawie prędkości transakcji, inne na zapewnieniu większej prywatności, a jeszcze inne na dostarczeniu unikalnych funkcji, takich jak tokeny niemonetarne czy funkcje governancji.

Warto zauważyć, że rynek kryptowalut jest dynamiczny, a nowe projekty i technologie regularnie się pojawiają. Inwestorzy powinni podejść do tego obszaru z rozwagą, zdając sobie sprawę z różnic między poszczególnymi kryptowalutami oraz potencjalnych ryzyk związanych z ich inwestycjami.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Kupowanie kryptowalut stało się coraz bardziej dostępne i łatwe, co przyciąga uwagę wielu osób zainteresowanych tym rynkiem. Istnieje kilka miejsc, gdzie można nabyć cyfrowe aktywa, przy czym każda opcja ma swoje charakterystyczne cechy.

 1. Giełdy kryptowalutowe: To platformy online, na których inwestorzy mogą kupować i sprzedawać kryptowaluty. Przykłady to Coinbase, Binance czy Kraken. Giełdy te oferują różnorodne kryptowaluty i umożliwiają wymianę na podstawie bieżących kursów rynkowych.

 2. Kantory kryptowalutowe: Funkcjonują podobnie do klasycznych kantorów wymiany walut, umożliwiając zakup kryptowalut za tradycyjną gotówkę. Wymagają one często rejestracji i weryfikacji tożsamości.

 3. Automaty kryptowalutowe: Rozmieszczone w różnych lokalizacjach, umożliwiają zakup kryptowalut gotówką lub kartą kredytową. Są to zazwyczaj proste w użyciu urządzenia, ale mogą wiązać się z wyższymi opłatami.

 4. Platformy P2P (peer-to-peer): Pozwalają bezpośrednio kupować i sprzedawać kryptowaluty między użytkownikami, pomijając centralne instytucje. Wymaga to zaufania do kontrahenta i często korzystania z systemów zabezpieczeń.

Przy wyborze platformy warto zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa, opłat transakcyjnych oraz dostępności poszczególnych kryptowalut. Ważne jest także zrozumienie procesu zakupu i przechowywania cyfrowych aktywów, aby uniknąć potencjalnych problemów. Inwestorzy powinni podejść do kupna kryptowalut z rozwagą, zdając sobie sprawę z ryzyk związanych z rynkiem kryptowalut.

Jak przechowywać kryptowaluty?

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut jest kluczowym elementem dla każdego inwestora w tego typu aktywa. Istnieje kilka metod, z których można skorzystać, a wybór zależy często od preferencji i poziomu zaawansowania technicznego inwestora.

 1. Portfele sprzętowe (hardware wallets): To fizyczne urządzenia, które przechowują klucze prywatne offline. Dzięki izolacji od internetu są mniej narażone na ataki hakerskie. Popularne portfele sprzętowe to Ledger Nano S, Ledger Nano X czy Trezor.

 2. Portfele oprogramowaniowe (software wallets): To aplikacje na komputerze, smartfonie lub tablecie, które umożliwiają przechowywanie kluczy prywatnych. Mogą być bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu, ale wymagają ostrożności w zabezpieczaniu urządzenia przed atakami.

 3. Portfele papierowe (paper wallets): Są to fizyczne dokumenty z zapisanymi kluczami prywatnymi i publicznymi. Uważane są za jedne z najbardziej bezpiecznych, ponieważ są odłączone od internetu. Jednak ich fizyczna postać sprawia, że wymagają odpowiedniego przechowywania.

 4. Portfele online (online wallets): To portfele dostępne poprzez przeglądarkę internetową. Mogą być wygodne do codziennego korzystania, ale wymagają zaufania do dostawcy usługi. Przykłady to portfele dostępne na giełdach kryptowalutowych.

Niezależnie od wybranej metody, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak regularne tworzenie kopii zapasowych, trzymanie kluczy prywatnych w bezpiecznym miejscu oraz unikanie publicznego dzielenia się nimi. Inwestorzy powinni także świadomie monitorować rynek i ewentualnie aktualizować swoje metody przechowywania w miarę postępującego rozwoju technologicznego.

Czy inwestycja w kryptowaluty jest ryzykowna?

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z istotnym stopniem ryzyka, które warto zrozumieć przed podjęciem decyzji inwestycyjnej. Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością cenową, co oznacza, że wartości cyfrowych aktywów mogą ulegać gwałtownym wahaniom w krótkim okresie czasu. Ta nieprzewidywalność wynika z różnych czynników, w tym spekulacji inwestorów, regulacji rządowych, zmian w technologii blockchain oraz ogólnych warunków rynkowych.

Ponadto, brak pełnej regulacji sprawia, że rynek kryptowalut jest bardziej podatny na manipulacje, oszustwa oraz nagłe zmiany sentymentu inwestycyjnego. Inwestorzy powinni być świadomi również aspektów związanych z bezpieczeństwem, takich jak potencjalne ataki hakerskie na platformy wymiany czy portfele cyfrowe.

Jednakże, należy także zauważyć, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, a stopień ryzyka zależy od indywidualnej tolerancji ryzyka inwestora. W miarę jak rynek kryptowalut rozwija się i dojrzewa, pojawiają się również nowe narzędzia i strategie mające na celu zminimalizowanie ryzyka. Zanim zdecydujesz się na inwestowanie w kryptowaluty, zaleca się dokładne zrozumienie charakterystyki tego rynku oraz staranne rozważenie własnych celów inwestycyjnych i zdolności do poniesienia ryzyka.

Czy istnieje najlepsza kryptowaluta?

W świecie kryptowalut, pytanie o istnienie "najlepszej" jest złożone i subiektywne. Każda kryptowaluta ma swoje unikalne cechy, zastosowania oraz potencjał, co sprawia, że trudno wskazać jedną jako jednoznacznie najlepszą. Bitcoin, jako pionier i najbardziej rozpoznawalny gracz na rynku, jest często postrzegany jako wartościowe aktywo do przechowywania wartości. Z drugiej strony, Ethereum wyróżnia się jako platforma umożliwiająca tworzenie smart kontraktów, co otwiera drzwi do szerokiego zakresu aplikacji. Istnieje także wiele innych kryptowalut, nazywanych altcoinami, z różnymi celami, technologiami i zastosowaniami.

Decyzja o tym, która kryptowaluta jest najlepsza, zależy od indywidualnych celów inwestycyjnych, tolerancji ryzyka oraz zrozumienia specyfiki danego projektu. Inwestorzy powinni przeprowadzić własne badania, zwracając uwagę na aspekty takie jak technologia, zespoł twórczy, zastosowanie i perspektywy rozwoju. Ważne jest również zdanie sobie sprawy z ryzyka związanego z inwestycjami w kryptowaluty oraz stosowanie ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tej dziedzinie.

Dużym problemem na rynku są nowe kryptowaluty, które obiecują duże zwrotu i możesz inwestować w nie prawie z marszu. Dlaczego są problemem? Bo bardzo często okazują się być oszustwem, a co za tym idzie, wpływają na negatywną opinię branży kryptowalut. Dlatego powtarzam praktycznie w każdym akapicie, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem.

Sama decyzja o wyborze kryptowaluty zależy również od tego, czy chcesz inwestować krótkoterminowo, czy długoterminowo - czyli od Twojej strategii. Niektóre kryptowaluty warto trzymać dłużej. Idealnie obrazuje to obecna sytuacja Bitcoina, który czeka na zatwierdzenie funduszy inwestycyjnych opartej na tej walucie. Wiele osób ponownie zaczęło inwestować w Bitcoina, ponieważ w 2024 ma paść decyzja, która może znacząco podnieść jego wartość. Nie traktuj jednak moich słów jako porady inwestycyjnej - w świecie kryptowalut może się stać dosłownie wszystko.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty krok po kroku

Rozpoczęcie inwestycji w kryptowaluty może być procesem dostępnym dla każdego, jednak wymaga zrozumienia kilku kluczowych kroków. Oto krótka lista kroków, które warto rozważyć przy rozpoczynaniu inwestycji w kryptowaluty:

 1. Zdobycie wiedzy: Zanim zainwestujesz, zaleca się zdobycie podstawowej wiedzy na temat kryptowalut, technologii blockchain oraz zrozumienie ryzyka związanego z tym rynkiem.

 2. Wybór portfela cyfrowego: Zarejestruj się na platformie oferującej portfel cyfrowy, który jest niezbędny do przechowywania kryptowalut. Możesz wybierać spośród portfeli online, offline (sprzętowych) lub papierowych, zależnie od swoich preferencji i poziomu bezpieczeństwa.

 3. Rejestracja na giełdzie kryptowalutowej: Wybierz giełdę, na której będziesz dokonywać transakcji. Wiele giełd oferuje różnorodne kryptowaluty, więc wybierz tę, która spełnia Twoje inwestycyjne potrzeby. Na giełdzie wybierasz również walutę, więc dobrze sprawdź siłę złotego w danej chwili, czy nie lepiej będzie wykorzystać np. dolar lub euro, żeby wejść na rynek.

 4. Weryfikacja tożsamości: W celu zabezpieczenia swojego konta i przestrzegania regulacji, wiele platform wymaga weryfikacji tożsamości. Proces ten może obejmować przesyłanie dokumentów tożsamości.

 5. Depozyt funduszy: Po zarejestrowaniu się i zweryfikowaniu tożsamości, zasil swoje konto na giełdzie kryptowalutowej za pomocą tradycyjnych środków finansowych.

 6. Dywersyfikacja portfela: Zamiast inwestować tylko w jedną kryptowalutę, rozważ dywersyfikację portfela poprzez zakup różnych cyfrowych aktywów. To może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z wahaniem wartości poszczególnych kryptowalut.

 7. Monitorowanie rynku: Śledź aktualności rynkowe, zmiany w technologii blockchain oraz wszelkie informacje dotyczące wybranych kryptowalut. Świadomość bieżącej sytuacji pozwala lepiej zrozumieć dynamikę rynku.

Jest to bardzo ogólny opisany przeze mnie poradnik, bo dużo może zależeć od Twojej strategii inwestycyjnej, wiedzy wyjściowej - podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, początkujący inwestor powinien dobrze się przygotować. 

Zasady bezpieczeństwa - portfel wirtualny, zabezpieczenia, giełda

Ważne jest zrozumienie zasad bezpieczeństwa przy inwestowaniu w kryptowaluty, aby skutecznie chronić swoje środki. Przede wszystkim, wybierając portfel wirtualny, warto skupić się na bezpieczeństwie kluczy prywatnych, które są niezbędne do dostępu do środków. Portfele sprzętowe, oprogramowaniowe lub papierowe oferują różne poziomy bezpieczeństwa, zatem wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji.

W przypadku giełd kryptowalut, ważne jest, aby wybierać renomowane platformy, które stosują odpowiednie środki zabezpieczeń, takie jak dwuskładnikowa autentykacja. Ponadto, przed inwestycją zaleca się przeczytanie opinii innych użytkowników oraz zapoznanie się z polityką bezpieczeństwa giełdy.

Zabezpieczenia osobiste są równie ważne. Użytkownicy powinni stosować silne hasła, unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi przy logowaniu się na swoje konta kryptowalutowe, a także regularnie aktualizować oprogramowanie swoich urządzeń.

Podczas inwestowania warto być świadomym ryzyka związanego z cenową zmiennością kryptowalut. Wskazane jest zainwestowanie czasu w zdobycie wiedzy na temat projektów, w które zamierzamy inwestować, zrozumienie ich technologii oraz analiza perspektyw rozwojowych. Dywersyfikacja portfela poprzez inwestowanie w różne kryptowaluty może również pomóc w zminimalizowaniu ryzyka związanego z konkretnym aktywem.

Wreszcie, istotne jest stałe monitorowanie portfela, przeglądanie aktualności rynkowych i utrzymywanie świadomości zmian w przepisach prawnych. Odpowiedzialne podejście do inwestycji w kryptowaluty obejmuje stałe doskonalenie wiedzy, przemyślane decyzje inwestycyjne oraz zdolność do dostosowania się do dynamicznego środowiska rynkowego.

Czy warto inwestować w kryptowaluty w 2023 roku?

Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi.

Rynek bardzo dynamicznie reaguje na wszelkie problemy związane z kryptowalutami. Wystarczy jedno złamanie zabezpieczeń, żeby cała wartość kryptowaluty spadła. Są nawet tak dziwne przypadki jak Dogecoin, czyli kryptowaluta, która pierwotnie była żartem, a dzięki kapitalizacji rynkowej i działaniu influencerów mogła osiągnąć zawrotne wartości jako inwestycja.

Duży wpływ na rynek miały również NFT, czyli najprościej mówiąc ,,tokeny własności" oparte na blockchainie. O NFT powstanie całkiem osobny artykuł w przyszłości, ale dochodziło na tym rynku do takich anomalii, że sztucznie pompowane kolekcje pikselowych obrazków osiągały milionowe wręcz wartości. Czy ma to sens? Zapewne w przyszłości tak, gdy zostanie to powiązane z prawdziwą sztuką i więcej osób nauczy się, jak działają kryptowaluty. Na ten moment można powiedzieć, że NFT padło i czeka na lepsze czasy.

Tak jak wspomniałem, idą ciekawe czasy (ETFy oparte na bitcoinie czy też coraz więcej państw wprowadzające do użytku wiele walut cyfrowych). Nie da się ukryć, że popyt na pewno będzie rósł, dlatego warto zainteresować się tym rynkiem jak najwcześniej - ale z głową. Przykładowo w 2023 roku Bitcoin urósł o ... ponad 100%, a Etherum - o ponad 50%.

Nie chcesz zainwestować w kryptowaluty? Zastanów się nad innymi opcjami.

Pamiętaj, że istnieje wiele narzędzi finansowych tradycyjnego rynku inwestycji. W swoich materiałach wielokrotnie opisywałem niektóre z nich, żeby pomóc Ci w ostatecznej decyzji, jak powinien wyglądać Twój portfel inwestycyjny.

Mimo, że piszę o tym wielokrotnie, powtórzę to jeszcze raz - nawet jeśli zaczynasz przygodę z kryptowalutami, to najważniejsza powinna być dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. To właśnie odpowiednio wybrana strategia pozwala na zminimalizowanie strat, a nawet zmaksymalizowanie zysków. Regularne inwestowanie w różne aktywa finansowe pozwoli na skuteczne odkładanie środków na przyszłość lub Twoje cele. Przeczytaj więcej moich artykułów żeby zdecydować, w co warto zainwestować, jak działa rynek akcji i inne alternatywne metody inwestowania.

Oto niektóre z nich:

https://www.kfrs.pl/post/inwestowanie-w-akcje-wskazowki-dla-poczatkujacych

https://www.kfrs.pl/post/w-co-jeszcze-inwestowac-czyli-alternatywne-instrumenty-inwestycyjne

https://www.kfrs.pl/post/fundusze-inwestycyjne-co-nalezy-o-nich-wiedziec

https://www.kfrs.pl/post/ubezpieczenie-oszczednosciowe-co-dokladnie-oznacza-ten-termin

https://www.kfrs.pl/post/czy-warto-inwestowac-w-zloto-w-dzisiejszych-czasach

Nie wiesz w ogóle jak zacząć? Skorzystaj z mojej pomocy i porozmawiajmy.