AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego - jak robić to dobrze?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
July 2023

O dywersyfikacji portfela inwestycyjnego i o tym, jak ważny jest ten element inwestowania, wspominałem już przy okazji artykułu o portfelu inwestycyjnym. Chciałbym jednak zagłębić się mocniej w ten temat, bo żeby skutecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny potrzeba więcej, niż krótkiej wzmianki.

W tym artykule dowiesz się:

Znaczenie dywersyfikacji

W dużym skrócie dywersyfikacja portfela to takie działanie, które polega na podzieleniu pieniędzy przeznaczonych na inwestowanie na różne instrumenty i produkty finansowe. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko dużych strat lub unikasz stracenia całego kapitału. Jeśli jedno aktywo (np. kryptowaluty) traci na wartości, to inne mogą wygenerować zysk lub utrzymać tą wartość, dzięki temu nie odczujesz tak bardzo straty.

Oczywiście wiele zależy od tego, jak będziesz dywersyfikować i jaka będzie twoja strategia na długi lub krótki okres. Zbyt agresywna dywersyfikacja, czyli rozbicie inwestycji na wiele małych celów, może być trudne w zarządzaniu przy relatywnie niewielkim zysku. Z kolei zbyt mała dywersyfikacja sprawi, że zwiększa się ryzyko portfela i utraty kapitału.

Jakie są zasady skutecznej dywersyfikacji portfela?

Kluczowe zasady dywersyfikacji

Po pierwsze, tak jak wspomniałem przy okazji artykułu portfela inwestycyjnego, potrzeba jest przynajmniej minimalna nauka i zdobycie wiedzy. To, że czytasz ten artykuł, jest doskonałym pierwszym krokiem!

Warto poznać i wdrożyć do swojej strategii inwestowania takie aspekty jak:

Pamiętaj, że jeśli będziesz wykonywać inwestycje na ślepo, ,,byleby zdywersyfikować", to możesz więcej stracić niż zyskać. Dywersyfikacja portfela aktywów to kwestia doświadczenia i z czasem będziesz robić to coraz lepiej.

Metody dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Jeśli mówimy o metodach, których możesz użyć przy okazji dywersyfikacji, nie ma tu specjalnych nazw czy wyrafinowanych metod. Przede wszystkim sama dywersyfikacja odpowiada temu, czy inwestujesz krótkoterminowo, czy długoterminowo, a może agresywnie lub bezpiecznie. Wszystko to przełoży się na finalny skład portfela.

Dywersyfikacja krótkookresowa

Dywersyfikacja krótkookresowa polega na lokowaniu kapitału w różne, szybko zbywalne aktywa finansowe. Można ją utożsamiać z agresywną, bo liczymy na szybki zysk i większą płynność, ale jednak - większe ryzyko.

Co może należeć do takich aktywów?

Podsumowując, budując portfel inwestycyjny agresywny i korzystając z różnych instrumentów finansowych o większym ryzyku, możesz więcej zarobić, ale łatwiej też o duże straty.

Dywersyfikacja długookresowa

Jak można się domyślić, dywersyfikacja długoterminowa to model bardziej zachowawczy, polegający na dodaniu do portfela takich aktywów, które wolniej przyrastają na wartości, ale jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo. Również odpowiadają temu cele takiej dywersyfikacji, czyli np. emerytura lub przyszłość dziecka.

Nie oznacza to absolutnie, że musisz wybrać jeden albo drugi model. Przykładowo, jeśli połowę inwestycji przeznaczysz na inwestowanie agresywne, a pozostałą część w złoto, obligacje, to również będzie model dywersyfikacji.

Przykładowe portfele, które przedstawiali znani inwestorzy to przykładowo:

Portfel numer 1 (H. Browne):

Portfel numer 2 (Marcin Iwuć)

Portfel numer 3 (M. Faber)

Jak widzisz, portfele mogą być bardzo zróżnicowane i osiągać takie efekty, jakie sobie założysz.

Czy istnieje nadmierna dywersyfikacja ryzyka?

Tak jak wspomniałem na początku, może powstać zjawisko nadmiernej dywersyfikacji portfela. Dzieje się tak, gdy:

W przypadku dywersyfikacji więcej nie znaczy lepiej - trzeba podejść do tego działania mądrze i z odpowiednim ,,rozeznaniem" tematu.

Jak zacząć dywersyfikację inwestycji?

Jak w takim razie zacząć dywersyfikację? Przedstawię ci parę kroków, które mogą pomóc w dalszych działaniach.

  1. Przygotuj odpowiedni plan. Sprawdź, czy masz poduszkę finansową, czy mogą być scenariusze, gdy tracisz pieniądze i musisz wycofać inwestycję. Nie przeznaczaj wszystkiego na inwestycje.
  2. Doedukuj się zarówno o samych instrumentach finansowych, jak i potencjalnym ryzyku, a dodatkowo o firmach/instytucjach, w których będziesz inwestować.
  3. Przeczytaj dokładnie warunki, umowy, kary, czasy np. przepływu pieniędzy w każdej z instytucji.
  4. Zainwestuj zgodnie ze swoją strategią inwestowania i dywersyfikacji i gotowe!
  5. Pamiętaj na koniec, żeby trzymać wszystko w porządku - dokumenty, hasła, dostępy do aplikacji, złoto w sejfie. Niejednokrotnie to większe ryzyko niż wahania na giełdzie.

Jeśli nie wiesz jak zacząć skontaktuj się ze mną.