AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Czym jest i jak budować portfel inwestycyjny?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
July 2023

Jeśli zaczynasz inwestować lub masz już pewne doświadczenie w inwestowaniu, na pewno niejednokrotnie o uszy obiło ci się pojęcie ,,portfel inwestycyjny". Nie jest to magiczne określenie żadnego oprogramowania ani specjalnego dokumentu, w którym masz spisane na kartce wszystkie swoje inwestycje. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest portfel inwestycyjny oraz na co uważać przy jego budowaniu.

Co to jest portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to bardzo szerokie pojęcie, określające wszystkie aktywa w twoim posiadaniu. Czym są aktywa? Mogą to być kruszce w wersji fizycznej, akcje, obligacje, wino, dzieła sztuki, samochody, broń, nieruchomości. Ostatnimi czasy bardzo popularnym składnikiem portfela były kryptowaluty - nadal są chętnie kupowane, zwłaszcza te, które trzymają rynek jak Bitcoin czy Etherum. Innymi słowy, aktywa to wszystko, w co zainwestowaliśmy pieniądze z nadzieją na zwrot w przyszłości. Składniki portfela inwestycyjnego mogą być albo bardzo zróżnicowane, albo opierać się na tym samym aktywie (np. nieruchomościach) - wszystko zależy od twoich celów inwestycyjnych.

Nikt nie mówi od razu, że musisz wykupić 10 kg złota, czy zacząć handlować na giełdzie kryptowalut setkami dolarów. Nawet niewielkie inwestycje, ale dobrze rozłożone w czasie i przede wszystkim mądrze przeprowadzone mogą przynieść wymierne zyski. Jeśli chcesz zacząć inwestować niewielkie kwoty, zapraszam cię do tego artykułu.

Załóżmy jednak, że czujesz gotowość na poważniejsze inwestycje (i spokojnie, nie oznacza to od razu wydania np. pół miliona). Chcesz po prostu zacząć aktywnie oszczędzać, a może i zarabiać. Jak zbudować portfel inwestycyjny, który będzie stabilny? Od czego w ogóle zacząć, jeśli w Google jest milion poradników, z czego połowa to reklamy? Czytaj dalej!

Od czego zacząć budowanie portfela inwestycyjnego?

Powiedzieliśmy już, czym jest portfel inwestycyjny, czas przejść do najważniejszych rzeczy, o których musisz wiedzieć, budując swój portfel. Przede wszystkim, jedną z najważniejszych rzeczy, o której musisz mieć pojęcie, jest ryzyko portfela inwestycyjnego. Im więcej chcesz zarobić i nie boisz się ryzyka, tym więcej możesz stracić, ale również zarobić. W takim przypadku twój portfel może składać się z agresywnych aktywów typu akcje czy kryptowaluty. Z kolei, jeśli posiadasz awersję do ryzyka i nie zależy ci na wysokich zyskach, ale np. na stałym oszczędzaniu - waga portfela (czyli wskaźnik, jakie aktywa są w portfelu) przeniesie się na przykładowo złoto czy obligacje.

Podajmy za przykład bitcoina. Inwestowanie w tą kryptowalutę wiąże się z dużymi zmianami w cenie w ciągu dnia, a nawet godzin. Nie jest niczym niezwykłym, żeby jego wartość spadła o 20% w ciągu kilku godzin. Dla doświadczonych inwestorów taka sytuacja jest całkowicie normalna, a ty musisz sobie odpowiedzieć, czy jesteś w stanie spać, mając w głowie takie ryzyko? Jeśli tak, to możesz śmiało zacząć budować portfel agresywny - oczywiście po odpowiedniej, wcześniejszej edukacji. Inwestowanie na ślepo w pierwsze lepsze instrumenty finansowe (lub słuchanie wątpliwej jakości guru / artykułów) może przynieść wyłącznie straty.

portfel inwestycyjny bitcoin

Określ swoje cele inwestycyjne

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jest określenie własnych celów inwestycyjnych. Możesz odpowiedzieć sobie na kilka pytań takich jak:

Pytań może wydawać się całkiem sporo, ale w końcu chodzi tu o twoje pieniądze. Im dokładniej odpowiesz sobie na pytania, tym lepszy będzie twój cel, a co za tym idzie - sama inwestycja.

Zbierz informacje o dobieraniu aktywów do swojego portfela

Kolejnym krokiem jest... edukacja. Nie piszę tu wyłącznie o świadomości, czym jest portfel inwestycyjny, ale również o tym, jakie formy inwestycji są aktualnie dla mnie dostępne, które narzędzia rynku finansowego będą dla mnie odpowiednie i tak dalej.

Na rynku istnieje wiele różnych możliwości inwestowania. Mogą to być dedykowane oprogramowania maklerskie, specjalne rachunki w bankach, polisy oszczędnościowo-ochronne (które opisuję nieco później) i wiele, wiele więcej.

Sprawdzaj takie czynniki jak:

Gdy wybierzesz odpowiednie miejsce do inwestowania, wiesz już dużo na temat wybranych aktywów, możesz przystąpić do ich zakupienia.

Wybierz aktywa do portfela

Ten krok jest stosunkowo łatwy, bo większość ważnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, tworząc portfel inwestycyjny, pokryłem we wcześniejszych punktach.

Jak wygląda przykładowy portfel inwestycyjny?

Portfel agresywny

To taki, w którym w większości przeważają np. akcje spółek giełdowych, kryptowaluta i inne agresywne instrumenty finansowe.

portfel agresywny

Portfel zrównoważony

W takim portfelu znajdziesz zarówno akcje spółek giełdowych, jak i obligacje, nieruchomości czy inne - bezpieczniejsze - instrumenty. Stabilny portfel może być trudny do uzyskania i wymaga zwracania uwagi na więcej czynników, ale może to być najbardziej efektywny portfel pod kątem stosunku bezpieczeństwa do zysków.

portfel zrównoważony

Portfel bezpieczny

Idealny dla osób nielubiących ryzyka, dla których ważniejsze jest utrzymanie wartości portfela i ochrona kapitału niż duże ryzyko inwestycji.

portfel bezpieczny

Zadbaj o bezpieczeństwo portfela inwestycyjnego

Jeśli chcesz zbudować bezpieczny portfel, musisz nie tylko zwracać uwagę na jego składniki, ale także na oprogramowanie, dostawcę, a nawet czy twój sejf jest wystarczająco bezpieczny. Ponownie dobrym przykładem jest tutaj cała giełda kryptowalut, która jest bardzo podatna na ataki. Wiele osób nie rozumiało różnicy, czym jest wirtualny portfel inwestycyjny, giełda, a czym np. portfel zewnętrzny. Jeśli dana osoba trzymała swoje aktywa na giełdzie, zwiększała ryzyko na włam i przez to stratę wszystkich pieniędzy.

Tworząc portfel inwestycyjny zawsze miej w głowie potencjalne zagrożenia zewnętrzne i staraj się im zapobiegać.

giełda kryptowalut

Monitoruj swój portfel

W zależności od tego, jak zbudowany jest twój portfel, musisz monitorować go częściej lub rzadziej. Jeśli używasz agresywnych instrumentów finansowych, a twoje aktywa inwestycyjne mogą zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia, to analiza portfela powinna być zdecydowanie częściej niż np. raz w miesiącu. Z kolei bezpieczne portfele mogą sobie pracować, a ty co jakiś czas sprawdzisz tylko wynik portfela.

Jak zdywersyfikować ryzyko?

Kolejnym ważnym elementem, o którym trzeba pamiętać jest, dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, czyli rozkładanie ryzyka (ale również i zysków) na różne instrumenty finansowe.

Przykładowo, jeśli twój portfel inwestycyjny składa się wyłącznie z Bitcoina, to jest bardzo słabo zdywersyfikowany, bo posiada tylko jedno aktywo. Oczywiście może to być zbieżne z twoimi celami inwestycyjnymi, ale musisz być świadom ryzyka takiego działania.

Dywersyfikować portfel inwestycyjny można również poprzez wybieranie innych firm lub dostawców, którzy będą opiekować się naszymi aktywami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połowę kwoty zainwestować w banku, a drugą połowę w domu maklerskim.

Dobra dywersyfikacja portfela pozwala na mniejszy poziom ryzyka i większe bezpieczeństwo inwestycji. Pamiętaj o tym przy dobieraniu aktywów do swojego portfela - czasem lepiej zarobić nieco mniej, ale spać spokojnie i bez obaw o potencjalne straty.

Ubezpieczeniowe fundusze inwestycyjne - oszczędzanie na polisie?

Jednym z ciekawych sposobów na oszczędzanie, a jednocześnie ochronę życia jest polisa ochronno-inwestycyjna. Polega ona na zawarciu takiej umowy ubezpieczenia, gdzie część składki jest przeznaczana na ochronę ubezpieczeniową - w razie śmierci, wypadków, choroby - a część na inwestycje.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają własne spółki inwestycyjne, które oferują różnorodne portfele inwestycyjne do wyboru. Najczęściej nie musisz sobie zaprzątać głowy składaniem takie portfela samemu, wybierasz jedynie odpowiednią strategię inwestycyjną i możesz zacząć odkładać pieniądze. Jest to również dywersyfikacja portfela inwestycyjnego - możesz odkładać na polisie, w banku, w kruszcach fizycznie i tak dalej.

Zbuduj efektywny portfel inwestycyjny z moją pomocą!

Jeśli chcesz stworzyć portfel inwestycyjny, ale po moim artykule nadal czujesz niepewność, zapraszam cię do kontaktu ze mną i rozmowy o tym temacie. Na podstawie naszej rozmowy podpowiem , jak powinien wyglądać twój portfel inwestycyjny, określimy cele inwestycyjne i będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę budując swój portfel.