AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Inwestycje długoterminowe – co to właściwie jest

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
September 2023

Jeśli udało Ci się przeczytać artykuł o inwestycjach krótkoterminowych, to na pewno łatwiej będzie Ci zrozumieć, czym są inwestycje długoterminowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to taki rodzaj inwestycji, który nastawiony jest na długie działanie i stabilny wzrost zysków. Ten wzrost może być mniejszy niż w przypadku inwestycji krótkoterminowych, ale zapewniają one większe bezpieczeństwo (choć to również nie jest pewnikiem, jak to przy inwestycjach).

Długoterminowe aktywa finansowe są bardzo ważnym elementem dywersyfikacji portfela, ponieważ mając część inwestycji nastawionych na bezpieczeństwo, możemy pozostałymi aktywami ryzykować bardziej. Odpowiednio wyważony portfel inwestycyjny gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i stały wzrost wartości inwestycji.

Rodzaje inwestycji długoterminowych

Umowna granica, która rozdziela długoterminowe aktywa od krótkoterminowych to 12 miesięcy. Można określać (patrząc historycznie po rynku), że im dłuższa inwestycja, tym bardziej stabilna i bezpieczna. Dużo jednak zależy, CO tak naprawdę jest naszą inwestycją długoterminową, ponieważ nawet akcje, które trzymamy wiele lat, będą bezwartościowe, jeśli firma upadnie.

Jakie możemy w takim razie wyróżnić inwestycje długoterminowe?

Ciekawym podejściem jest traktowanie własnego biznesu jako inwestycji długoterminowej. W końcu poświęcamy czas, pieniądze, energię i inne środki, żeby zauważyć rozwój gospodarczy z nadzieją uzyskania korzyści ekonomicznych.

Inwestycje długoterminowe jako pozycja bilansu

Inwestycje długoterminowe są bardzo ważnym składnikiem bilansu np. spółek, ponieważ w nich możemy wyczytać, jaka jest kondycja spółki, oraz biegły może dokonać oceny np. wzrostów lub spadków. Praktycznie każda inwestycja ma swoje miejsce w bilansie. Akcje i udziały mają swoje miejsce w części długotrwałe aktywa finansowe, środki trwałe zalicza się do np. inwestycji długoterminowych i nieruchomości i tak dalej.

Jest to o tyle ważne, że sprawozdanie finansowe z dobrze rozpisanymi inwestycjami jest informacją dla potencjalnych akcjonariuszy i inwestorów czy warto współpracować z daną firmą.

Jakie są długoterminowe strategie inwestycyjne?

Podobnie jak w przypadku inwestycji krótkoterminowych, nie podam Ci gotowej strategii, ponieważ jedna - dobra dla każdego - nie istnieje. Warto oczywiście sprawdzać, co mówią i jak działają guru inwestycji, ale najważniejsze to dobrze przemyśleć i dostosować do siebie możliwości. W końcu, jeśli chcesz inwestować małe kwoty, to nie będziesz tego robił jak najwięksi wyjadacze z Wall Street prawda?

Kilka podpowiedzi ode mnie, które możesz wykorzystać to:

Jak zacząć inwestować?

Dużo zależy od rodzaju inwestycji, które chcesz rozpocząć. Jeśli masz dużą ilość gotówki i chcesz zakupić nieruchomość, to należy odpowiednio uważnie i długo poszukać na popularnych portalach, których jest mnóstwo.

W akcje i udziały lub obligacje możesz zazwyczaj zainwestować bezpośrednio w danej firmie, lub za pośrednictwem maklera.

Kruszce, czy dzieła sztuki również kupisz w internecie, chociaż uczulam tu na oszustów. Korzystaj WYŁĄCZNIE ze sprawdzonych portali i nie daj się skusić podejrzanie niską ceną.

Jeśli chcesz rozpocząć inwestycje, ale nie wiesz jak zacząć, skontaktuj się ze mną. Porozmawiamy o możliwościach.