Jeśli udało Ci się przeczytać artykuł o inwestycjach krótkoterminowych, to na pewno łatwiej będzie Ci zrozumieć, czym są inwestycje długoterminowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to taki rodzaj inwestycji, który nastawiony jest na długie działanie i stabilny wzrost zysków. Ten wzrost może być mniejszy niż w przypadku inwestycji krótkoterminowych, ale zapewniają one większe bezpieczeństwo (choć to również nie jest pewnikiem, jak to przy inwestycjach).
Długoterminowe aktywa finansowe są bardzo ważnym elementem dywersyfikacji portfela, ponieważ mając część inwestycji nastawionych na bezpieczeństwo, możemy pozostałymi aktywami ryzykować bardziej. Odpowiednio wyważony portfel inwestycyjny gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i stały wzrost wartości inwestycji.
Rodzaje inwestycji długoterminowych
Umowna granica, która rozdziela długoterminowe aktywa od krótkoterminowych to 12 miesięcy. Można określać (patrząc historycznie po rynku), że im dłuższa inwestycja, tym bardziej stabilna i bezpieczna. Dużo jednak zależy, CO tak naprawdę jest naszą inwestycją długoterminową, ponieważ nawet akcje, które trzymamy wiele lat, będą bezwartościowe, jeśli firma upadnie.
Jakie możemy w takim razie wyróżnić inwestycje długoterminowe?
- nieruchomości - jedna z najbezpieczniejszych opcji, która wymaga sporych nakładów, ale może stale zwiększać swoją wartość i generować zyski,
- udziały lub akcje, które trzymamy powyżej 12 miesięcy (nie gramy na krótkich okresach i wzrostach),
- obligacje długoterminowe, czyli nastawione na czas wykupu przez emitenta powyżej 5 lat,
- pożyczki udzielane na okres powyżej 12 miesięcy,
- przedmioty kolekcjonerskie lub dzieła sztuki,
- kruszce, takie jak złoto czy diamenty, których nie planujemy sprzedawać w krótkim okresie,
- polisy ubezpieczeniowe z funkcją oszczędzania, nastawione na długi okres, np. polisy posagowe dla dziecka,
Ciekawym podejściem jest traktowanie własnego biznesu jako inwestycji długoterminowej. W końcu poświęcamy czas, pieniądze, energię i inne środki, żeby zauważyć rozwój gospodarczy z nadzieją uzyskania korzyści ekonomicznych.
Inwestycje długoterminowe jako pozycja bilansu
Inwestycje długoterminowe są bardzo ważnym składnikiem bilansu np. spółek, ponieważ w nich możemy wyczytać, jaka jest kondycja spółki, oraz biegły może dokonać oceny np. wzrostów lub spadków. Praktycznie każda inwestycja ma swoje miejsce w bilansie. Akcje i udziały mają swoje miejsce w części długotrwałe aktywa finansowe, środki trwałe zalicza się do np. inwestycji długoterminowych i nieruchomości i tak dalej.
Jest to o tyle ważne, że sprawozdanie finansowe z dobrze rozpisanymi inwestycjami jest informacją dla potencjalnych akcjonariuszy i inwestorów czy warto współpracować z daną firmą.
Jakie są długoterminowe strategie inwestycyjne?
Podobnie jak w przypadku inwestycji krótkoterminowych, nie podam Ci gotowej strategii, ponieważ jedna - dobra dla każdego - nie istnieje. Warto oczywiście sprawdzać, co mówią i jak działają guru inwestycji, ale najważniejsze to dobrze przemyśleć i dostosować do siebie możliwości. W końcu, jeśli chcesz inwestować małe kwoty, to nie będziesz tego robił jak najwięksi wyjadacze z Wall Street prawda?
Kilka podpowiedzi ode mnie, które możesz wykorzystać to:
- powtarzana przeze mnie wielokrotnie dywersyfikacja, pozwoli Ci na odpowiednie zabezpieczenie portfela przed spadkami lub kryzysami. Nie musisz inwestować wszystkich swoich pieniędzy np. w złoto. Jeśli część odłożysz na polisie, część na lokacie, a za resztę kupisz obligacje, to za kilka lat możesz zauważyć stabilny wzrost bez wielkiego ryzyka.
- edukacja na każdym etapie. Nie rzucaj się na nową inwestycję bez odpowiedniego rozeznania rynku. Przez edukację mam na myśli nawet poczytanie o platformie czy banku. Pozwoli Ci to na zmniejszenie ryzyka.
- wydziel odpowiednią część dochodów na inwestowanie. Pamiętaj - lepiej mniej, ale regularnie. Nie wydawaj wszystkich swoich oszczędności i pieniędzy na zakup instrumentów finansowych.
- jeśli kupiłeś nieruchomość pod wynajem, to dobrze przygotuj wszelkie umowy i nie oszczędzaj na notariuszach czy prawnikach. Unikniesz ewentualnych problemów z nieuczciwym najemcą. Popularny jest przykładowo najem krótkoterminowy.
- nastaw się na cierpliwość. Żeby zobaczyć wzrost wartości rynkowej nieruchomości, lub faktyczne oszczędności (a także w ogóle z nich korzystać przy niektórych instrumentach jak np. IKE i IKZE), musisz poczekać przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście lat. To właśnie rozłożenie w czasie gwarantuje mniejsze ryzyko.
Jak zacząć inwestować?
Dużo zależy od rodzaju inwestycji, które chcesz rozpocząć. Jeśli masz dużą ilość gotówki i chcesz zakupić nieruchomość, to należy odpowiednio uważnie i długo poszukać na popularnych portalach, których jest mnóstwo.
W akcje i udziały lub obligacje możesz zazwyczaj zainwestować bezpośrednio w danej firmie, lub za pośrednictwem maklera.
Kruszce, czy dzieła sztuki również kupisz w internecie, chociaż uczulam tu na oszustów. Korzystaj WYŁĄCZNIE ze sprawdzonych portali i nie daj się skusić podejrzanie niską ceną.
Jeśli chcesz rozpocząć inwestycje, ale nie wiesz jak zacząć, skontaktuj się ze mną. Porozmawiamy o możliwościach.