AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Inwestycje krótkoterminowe - kompleksowy poradnik

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
January 2024

Przy okazji artykułu o budowaniu portfela inwestycyjnego wspomniałem, że jednym z aktywów, które mogą w nim się znaleźć, (np. w ramach dywersyfikacji portfela) są inwestycje krótkoterminowe.

W tym artykule szczegółowo opowiem:

Po tym artykule będziesz mieć większą wiedzę na temat inwestycji krótkoterminowych oraz co do nich zaliczamy.

Rodzaj inwestycji krótkoterminowych

Tak jak w przypadku różnych inwestycji, tak te krótkoterminowe podzielone są na różne rodzaje. Warunkiem, żeby zaliczyć inwestycję do krótkoterminowych, jest spełnienie jednego z warunków, takich jak:

Jakie mamy więc rodzaje inwestycji krótkoterminowych? Postanowiłem podzielić je na dwie główne kategorie.

Krótkoterminowe aktywa finansowe

Do krótkoterminowych aktywów finansowych zaliczamy:

Inne inwestycje krótkoterminowe

Do innych inwestycji krótkoterminowych możemy zaliczyć wszelkie aktywa, które nie pasują do tych wyżej wymienionych np. udziałów czy akcji, ale nie stanowią zapasów lub inwestycji długoterminowych. Charakter tych aktywów pozwala na przekwalifikowanie z inwestycji krótkoterminowych na długoterminowe i odwrotnie.

Do takich inwestycji mogą należeć:

Tu również o tym, czy inwestycja jest krótko, czy długoterminowa decydują dwa czynniki wymienione wcześniej.

Inwestycje krótkoterminowe a długoterminowe

Jednym z pytań, które nasuwa się zapewne każdemu w tym momencie, jest - co wybrać? Czy lepsze będą inwestycje krótkoterminowe, czy długoterminowe?

Krótko porównując:

Jakie są krótkoterminowe strategie inwestycyjne?

Strategia inwestycyjna sprowadza się w zasadzie do trzech ważnych punktów w procesie: kiedy otworzyć transakcję, jak nią zarządzać oraz kiedy zamknąć. W przypadku inwestycji krótkoterminowych niezbędna będzie odpowiednia analiza techniczna, zwłaszcza jeśli grasz na rynkach walutowych.

Podjęcie odpowiedniej strategii powinno być kierowane tak naprawdę twoim celem inwestycyjnym. Obejmuje także takie czynniki jak predyspozycje użytkownika, doświadczenie, umiejętności, wiedzę.

Przykładową strategią inwestycyjną jest zamykanie aktywnych transakcji na koniec sesji giełdowej, żeby uniknąć radykalnych zmian ceny.

Inna strategia tzw. daytrading to kupno i sprzedaż aktywów w tym samym dniu. Taka strategia pozwala wykorzystać niewielkie ruchy na giełdzie bez zostawiania otwartych pozycji na kolejne dni.

Może nie będzie to brzmiało zbyt tajemniczo ani specjalistycznie, ale pilnowanie kapitału oraz dywersyfikacja portfela również są elementami strategii inwestowania. Przykładowo, inwestycje w mniej ryzykowne aktywa, zaraz obok tych agresywnych, może pomóc Ci zmniejszyć ewentualne straty.

Pamiętaj, że im bardziej ryzykowny rynek lub strategia, tym większej samodyscypliny będą wymagać Twoje działania. Jeśli łatwo poddajesz się panice, nie możesz sobie pozwolić na duże straty lub zbyt szybko rzucasz wszystko na jedną kartę - lepiej zmniejsz udział inwestycji krótkoterminowych w portfelu inwestycyjnym.

Jak wybrać najlepsze inwestycje krótkoterminowe?

I tu ponownie, nie dam Ci jednej odpowiedzi w stylu ,,kupuj to, na pewno zyskasz i nic nie stracisz". Rynek finansowy jest na tyle dynamiczny, że nie da się określić takich cech, zwłaszcza w przypadku inwestycji krótkoterminowych.

Zdecydowanie najpopularniejsze są:

Każdy z tych instrumentów ma swoje wady i zalety, ale kluczem do sukcesu będą tu wspomniane wcześniej wiedza, samodyscyplina i przede wszystkim dywersyfikacja portfela.

Jeśli miałbym udzielić kilku rad początkującemu inwestorowi:

Jeśli chcesz zacząć inwestować, ale potrzebujesz pomocy doświadczonego doradcy finansowego, skonsultuj się ze mną i porozmawiajmy.