AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

W co jeszcze inwestować? Czyli alternatywne instrumenty inwestycyjne

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
January 2024

Na giełdzie można spotkać wiele rynków instrumentów alternatywnego inwestowania. Nie wszystkie są na tyle bezpieczne lub zyskowne, żeby w nie inwestować, ale dodanie inwestycji alternatywnych do portfela może być bardzo skuteczną strategią dywersyfikacji portfela inwestycyjnego - zwłaszcza, gdy są na rynku gorsze okresy, czyli tzw. bessa.

W co warto inwestować? O tym przeczytasz w krótkim poradniku.

Jaki jest sens inwestycji alternatywnych?

Wspomniana wcześniej dywersyfikacja portfela to w zasadzie największa korzyść z alternatywnych instrumentów finansowych. Nawet niewielkie kwoty przeznaczone na takie inwestycje mogą być ciekawym zróżnicowaniem i elementem badania rynku.

Inna sprawa to popularność takich elementów oraz benefity idące za należeniem do takich inwestorów. Może to brzmieć śmiesznie, ale jeśli pracujesz w biznesie i masz klasyczne, odrestaurowane auto, może dać Ci to całkiem niezły punkt zaczepienia w rozmowie z prezesem np. podczas negocjacji kontraktu.

Kolejna zaleta to oczywiście zysk - chociaż jak we wszystkich inwestycjach, jest on oczywiście powiązany bezpośrednio z ryzykiem. Im większa szansa na zysk, tym większe ryzyko, dlatego pamiętaj o pierwszej zasadzie rynku finansowego, czyli analizie ryzyka.

W co można inwestować? Rodzaje

Istnieje wiele alternatywnych inwestycji, kuszących ulokowaniem kapitału. Metale szlachetne czy instrumenty? Fundusze hedgingowe? A może alternatywne instrumenty kredytowe? Postanowiłem wymienić 6 najbardziej ,,wyróżniających" się i popularnych, jeśli szukamy ciekawych produktów do naszego portfela.

Przedmioty kolekcjonerskie

Przedmioty kolekcjonerskie to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ może dotyczyć praktycznie wszystkiego, co ma ograniczoną ilość, wysoką rzadkość występowania i wartość dla określonej grupy osób. Zaczynając od starych kart Pokemon, które na rynku mogą osiągać zawrotne kwoty, przez monety, banknoty z rzadkim nadrukiem, przedmioty z błędami (zwłaszcza popularnie używane przedmioty) i wiele, wiele innych.

Można też zauważyć, że kolekcjonerstwo wpływa (wg. osób zewnętrznych negatywnie) na ceny produktu. Przykładem będzie tu gra planszowa Talisman, która kiedyś kupowana za kilkadziesiąt złotych może wraz z dodatkami osiągać teraz ceny po kilka tysięcy złotych. Wszystko temu, że wydawca nie planuje dodruku, dlatego jest ograniczona ilość sztuk na rynku. Nawet klocki lego potrafią osiągać bardzo wysokie kwoty, jeśli trafimy na rzadką figurkę. Jeden z droższych zestawów kosztuje... 10 000 zł za JEDNĄ figurkę (a w zestawie jest ich 8).

Malarstwo i dzieła sztuki

Sztuka od zawsze była bardzo popularnym elementem inwestycyjnym. Wszystko oczywiście przez to, że dzieło sztuki zazwyczaj jest tylko jedno. Wyobraź sobie, czy ktoś kupowałby dzieła sztuki, gdyby Mona Lisę można było kupić w kiosku RUCHU.

Wartość dzieła sztuki zależy w dużej mierze od artysty, który ją stworzył. O ile czasem zdarzają się anomalie (np. przyklejony do ściany banan wart... 120 tys dolarów) to rynek dzieł sztuki skupia się na znanych powszechnie pracach artystów, szczególnie tych z dawnych czasów.

Alkohol

Alkohol również zawsze był bardzo popularnym elementem inwestycji. Wszystko przez to, że poszczególne, wartościowe alkohole są produkowane w ograniczonych ilościach i potrzebują bardzo długiego czasu dojrzewania. Z tego powodu, szczególnie popularne są whiskey oraz wino, które potrafią kosztować po kilka tysięcy, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Doskonale wyposażona piwniczka inwestora może mieć naprawdę dużą wartość - nie tylko dla kubków smakowych.

Kryptowaluty

O kryptowalutach było głośno (i nadal jest) przez długi czas na praktycznie każdym rynku. Zarówno w pozytywnym aspekcie, jak i negatywnym. Praktycznie każdy słyszał o Bitcoinie i jego niewyobrażalnych wzrostach na przestrzeni lat. Na dzień pisania artykułu, kryptowaluty nieco przystopowały swój rozwój, głównie ze względu na problemy z wieloma oszustwami oraz pęknięcia bańki, chociaż nadal odpowiedzialne inwestowanie i używanie spadków i wzrostów może być bardzo dobrą metodą inwestycji.

Metale szlachetne w fizycznej postaci

Metale szlachetne w fizycznej postaci nie są tak bardzo ,,alternatywne", ale nadal wiele ludzi nie wykorzystuje tego do dywersyfikacji swojego portfela lub nie ujmuje tego w strategii inwestycyjnej. Mowa tu nie tylko o złocie, ale również wszelkich innych metalach, które odzyskuje się ze zużytych części itp. Ważnym elementem są tu również specjalne monety, które mogą mieć dodatkowo wartość ,,kolekcjonerską", co jeszcze bardziej zwiększa ich wartość.

Samochody

Któż z nas nie chciałby mieć w garażu Bugatti? Oczywiście teoretycznie, bo koszty jazdy takim pojazdem zapewne puściłyby większość nas z torbami. W kontekście samochodów jako instrumentów finansowych nie chodzi jedynie o super auta, czy drogie nowe pojazdy od znanych producentów. Głównym trzonem tego instrumentu są odrestaurowane samochody lub dobrze utrzymane modele, które zapewne nigdy nie pojawią się na rynku. Im rzadsze auto i lepiej odrestaurowane, tym wyższa jego wartość. Zaledwie 7 dni przed napisaniem tego artykułu, piłkarz Mauro Icardi kupił jeden z trzech modeli nowego Rolls Royce'a za 26 milionów euro, co czyni go najdroższym nowym samochodem na świecie.

Inwestycje alternatywne jako element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Podsumowując - czy warto inwestować w alternatywne instrumenty inwestycyjne? Jak zawsze, to zależy. Podstawą będzie tu strategia inwestycyjna oraz odpowiednie zadbanie o stosunek zysk - ryzyko, zabezpieczenie się przed stratami itp. Nie warto na pewno rzucać całego majątku na często niepewne alternatywne instrumenty finansowe.

Jeśli natomiast podejdziesz do sprawy jako właśnie mądrego elementu dywersyfikacji portfela, to jak najbardziej warto zainteresować się tymi rynkami.