AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Jak wygląda skuteczny konsulting biznesowy?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Rozwiązania dla biznesu
Data:
January 2024

Jedną z najbardziej kluczowych umiejętności każdego właściciela firmy lub managera jest analiza nawet niepełnych danych pochodzących z firmy i wyciąganie na ich podstawie wniosków. Czy to kwestia produktywności zespołu, czy przepływ towaru w firmie, wszystkie trybiki składają się na dobrze funkcjonującą firmę. Brak lub wadliwe działanie jednej części może znacznie pogorszyć działanie innej.

Nikt nie ma jednak wszystkich kompetencji na świecie, dlatego coraz więcej firm sięga po doradztwo biznesowe dla firm. W tym artykule odpowiem:

Po tym artykule będziesz mieć wiedzę, kiedy warto sięgnąć po konsulting biznesowy dla firm.

Czym jest konsulting biznesowy?

Konsulting biznesowy to nic innego jak skorzystanie z porad w wybranym przez nas zakresie (lub całościowo) doradcy biznesowego. Taka osoba szkoli się w analizie całości lub wybranych segmentów danej branży i ma za zadanie pomóc nam zidentyfikować problemy oraz wskazać możliwe rozwiązania.

Profesjonalny konsultant biznesowy może doradzać zarówno w mniejszych kwestiach (jak np. usprawnienie komunikacji w dziale IT), jak i w całości biznesu, pomagając wypracować strategię, zoptymalizować procesy, pomóc w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a nawet rozwijać personel.

Zakres kompetencji doradcy biznesowego zależy tak naprawdę od naszych potrzeb oraz wybranej przez nas usługi doradztwa biznesowego w danej firmie. Zdarzają się sytuacje, że jako właściciel firmy lub manager NIE WIEMY jeszcze, jakie są problemy, lub braki w naszym zarządzaniu. Takie kwestie również może rozwiązać profesjonalny doradca biznesowy.

Zalety konsultingu biznesowego

Proces doradztwa biznesowego może posiadać wiele zalet, ale zanim do nich przejdziemy, muszę podkreślić jedną ważną rzecz. To, jak bardzo skorzystasz z tej usługi, zależy jak otwarcie podejdziesz do współpracy z zewnętrznym ekspertem. Warto mieć na uwadze, że możesz usłyszeć nie to co chcesz, oraz zostaną wytknięte Ci różne błędy. Jeśli chcesz korzystać z konsultingu biznesowego w odpowiedni sposób, musisz się na to wewnętrznie przygotować.

Co daje konsulting biznesowy?

Analiza i specjalistyczna wiedza konsultantów - Ci eksperci posiadają rozległą wiedzę specjalistyczną w swoich obszarach działalności, a także bogate doświadczenie i umiejętności niezbędne do rozwiązywania złożonych problemów i dostarczania innowacyjnych rozwiązań.

Obiektywność i perspektywa zewnętrzna - Konsultanci biznesowi, niezwiązani bezpośrednio z firmą, są w stanie spojrzeć na sytuację z niezależnym, obiektywnym spojrzeniem. Ich niezależność pozwala im wykryć problemy, które mogą pozostać niezauważone przez wewnętrzny personel.

Efektywne i szybkie działanie - Konsultanci biznesowi skupiają swoje wysiłki na konkretnych projektach lub zadaniach, co umożliwia im szybkie przeprowadzenie procesu analizy i wdrożenia rozwiązań. Dzięki temu firmy mogą osiągnąć pożądane rezultaty znacznie szybciej niż przy wewnętrznych działaniach.

Dostęp do najlepszych praktyk i innowacji - Konsultanci biznesowi często mają dostęp do szerokiej wiedzy na temat najlepszych praktyk i najnowszych trendów w swoich dziedzinach. Wspomagają firmy w pozyskiwaniu najnowszych narzędzi, technik i strategii, które mogą zapewnić przewagę konkurencyjną.

Optymalizacja sprzedaży, kosztów i efektywności - Konsultanci biznesowi wspierają firmy w identyfikowaniu obszarów, w których można zredukować koszty, zoptymalizować procesy i zwiększyć wydajność. Po takich zmianach może nastąpić poprawa wyników, optymalizacja kosztów, odpowiednie zmiany organizacyjne i inne skuteczne sposoby na zwiększenie konkurencyjności firmy.

W dzisiejszych czasach, gdzie biznes narażony jest na zewnętrzne i wewnętrzne problemy oraz dynamicznie zmieniający się rynek, wartość dodana z doradcy biznesowego może być nieoceniona.

Kto powinien skorzystać z konsultingu biznesowego?

Usługi doradcze są dostępne tak naprawdę dla każdego - niezależnie czy mowa o dużej korporacji, czy jednoosobowej działalności gospodarczej, a czasem nawet z porady biznesowej skorzysta np. finansista na etacie. W zależności od tego, czy potrzebujesz porady biznesowej na prosty temat lub potrzebne Ci pełne doradztwo strategiczne, taki wybierzesz typ firmy doradczej.

Oczywiście należy mieć świadomość, że duże firmy doradcze mogą być nieco zbyt drogie dla np. początkującego przedsiębiorcy. Warto przed rozpoczęciem współpracy przeprowadzić badanie ofert firm doradczych, żeby jak najlepiej skorzystać z tej usługi.

Konsulting biznesowy krok po kroku

Jak przebiega konsulting biznesowy? Ciężko jest opisać jeden proces, ponieważ świadczenie usług doradczych może być bardzo kompleksowe lub dotyczące jednego, prostego problemu.

Przedstawiony przeze mnie proces może i wygląda prosto na pierwszy rzut oka, ale w zależności od firmy, może trwać wiele lat i wymagać wdrożenia dziesiątek, jeśli nie setek zmian organizacyjnych.

Wykorzystaj kompleksowe doradztwo biznesowe dla firm i nie tylko

Jeśli potrzebujesz porady biznesowej, zapraszam Cię do skorzystania z konsultacji ze mną lub odwiedzenia mojego bloga. Znajdziesz tam informacje na temat inwestycji, ubezpieczeń, prowadzenia firmy i inne wartościowe materiały.

Możesz również skontaktować się ze mną bezpośrednio i porozmawiamy o tym, jak mogę pomóc Tobie lub Twojej firmie.