AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Ubezpieczenie dla przedsiębiorcy – o jakich polisach pamiętać?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Ryzyko
Data:
March 2023

Tytuł artykułu ponownie może nieznacznie zmylić tak jak w artykule o ubezpieczeniu dla samochodów luksusowych.

Dlaczego?

Ponieważ ,,ubezpieczenie dla przedsiębiorców” oznacza po prostu konieczność spojrzenia na inne ryzyka, niż w przypadku np. osoby pracującej na etacie. Niezależnie, czy jest to osoba pracująca sama na własnej działalności lub przedsiębiorca prowadzący olbrzymią firmę, warto spojrzeć na ubezpieczenia od innej strony.

Pozwoli to uniknąć niespodzianek typu utrata płynności firmy, kary finansowe, niemożliwość prowadzenia działalności i inne.

W dzisiejszym artykule opiszę, jakie ryzyka są ważne dla każdego przedsiębiorcy oraz kilka ciekawych ubezpieczeń, o których nie każdy wie.

Ubezpieczenia majątku firmowego

Ubezpieczenie majątku firmowego to najbardziej podstawowe zabezpieczenie każdej firmy. Obejmuje praktycznie te same ryzyka, które można znaleźć przy ubezpieczeniu domu, ale posiada dodatkowe rozszerzenia oraz oczywiście – odpowiada za inne szkody.

Do najbardziej znanych ryzyk, które możesz ubezpieczyć jako przedsiębiorca należą:

Jak widzisz, ubezpieczyć w firmie można naprawdę wszystko, a finalny zakres umowy jest bardzo elastyczny i często towarzystwa ubezpieczeniowe potrafią przygotować indywidualny pakiet dla firmy.

ubezpieczenie firmy

Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie dla przedsiębiorcy jest ważnym elementem pod kątem kilku aspektów:

Ubezpieczenie na życie przedsiębiorcy, powinno być dostosowane do aktualnych zobowiązań i ryzyk – np. wspomniana praca. Programista, który połamie ręce, traci możliwość zarobku. Na szczęście w takim przypadku może ubezpieczyć się od ,,niemożliwości wykonywania zawodu” i otrzymywać regularne świadczenie z polisy.

Ubezpieczenia na życie mogą obejmować również kwestie oszczędnościowe oraz inwestycyjne. Jednym z ciekawych elementów oszczędzania, a jednocześnie optymalizacji podatkowej jest IKZE, które opisuję w tym artykule. Polisy ubezpieczeniowe mogą również stanowić świetne alternatywne źródło inwestycji lub oszczędzania pieniędzy firmy w bezpieczny sposób.

Ubezpieczenia dla pracowników

Ubezpieczenia dla pracowników można z grubsza podzielić na cztery działy:

W pierwszym przypadku, OC pracowników i pracodawcy, stanowi wyłącznie koszt przedsiębiorcy jako element ubezpieczenia firmowego. W pozostałych przypadkach, możliwości opłacania składki stoją po obu stronach – pracodawca może, ale nie musi dokładać się do składki. Natomiast pokrywanie części składki może stanowić element optymalizacji podatkowej jako koszty.

ubezpieczenie pracowników

Ubezpieczenia w razie szkód na mieniu / źle wykonanej usługi

Pod tą nazwą kryje się właśnie wspomniane wcześniej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zabezpieczenie tego ryzyka również można podzielić na kilka ogólnych kategorii, które wzajemnie się uzupełniają lub są dedykowane w niektórych przypadkach.

Ciekawym elementem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest OC programisty. Jest to jeden z najbardziej dyskusyjnych zawodów, głównie ze względu na to, że oprogramowanie jest bardzo zaawansowanym ,,mieniem” i ciężko określić czasem, po czyjej stronie leży wina. To ubezpieczenie opiszę w osobnym artykule.

Zabezpieczenie sukcesji spółki

Ubezpieczenie sukcesji spółki to tak naprawdę odpowiednio ułożone ubezpieczenie na życie, które wzajemnie zabezpiecza wspólników. Może to być wyłącznie ubezpieczenie na życie, dzięki czemu po śmierci jednego wspólnika, drugi otrzyma pieniądze na dalsze prowadzenie firmy lub pokrycie zobowiązań.

Takie ubezpieczenie może również wbrew pozorom dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą w razie gdyby np. syn chciał przejąć firmę po śmierci ojca. W takim przypadku również niezbędne będą pieniądze na pokrycie wszelkich zobowiązań, które mogą wygasnąć w razie śmierci właściciela.

Pieniądze z polisy mogą w doskonały sposób pomóc w pokryciu wszelkich kosztów, ponieważ wartość firmy (np. majątek, wierzytelności itp.) może nie być prosta do spieniężenia.

Podsumowując, ubezpieczenie dla przedsiębiorcy powinno obejmować:

Dopiero wtedy można spać spokojnie bez zmartwienia o firmę, którą często budowało się przez długie lata.