AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Prezes a ubezpieczenie na życie?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Ryzyko
Data:
March 2023

Najwyżej położona osoba w organizacji, zazwyczaj ma ubezpieczenie grupowe w swojej (wysokiej) kategorii. Może się ono wydawać, być tym, czego potrzebujesz najbardziej, co powinno Ci wystarczyć, tylko niekoniecznie tak jest. Dlaczego? Polisa, która jest polisą firmy, zawsze będzie do niej należeć. Jeżeli zmienisz organizację, zamkniesz biznes, stracisz polisę, warunki przejścia na polisę indywidualną niekoniecznie mogą być korzystne lub w ogóle możliwe. Chcesz wiedzieć, jak się zabezpieczyć? Czytaj dalej!

Pracując z klientami, słucham różnych historii. Znam przypadki osób, które były na poziomie prezesów czy członków zarządu. Zmieniając organizację, miały problem, by uzyskać ubezpieczenie indywidualne na korzystnych warunkach. Doszły badania… Gdzieś po drodze pojawił się nowotwór w badaniach czy zdarzył się wypadek uniemożliwiający wystawienie polisy.

Jakiego ubezpieczenia na życie potrzebuje prezes firmy?

Skoro wiesz już, czy w ogóle potrzebujesz ubezpieczenia na życie, to teraz opowiem Ci o tym, jakiego. Pierwszym podstawowym elementem będzie zapewnienie Tobie, a w zasadzie Twojej rodzinie płynności finansowej, gdyby Ciebie zabrakło. Dziś jesteś. Jesteście przyzwyczajeni do pewnego poziomu życia. Jeżeli Ciebie zabraknie, ten poziom bardzo szybko może się zmienić. Są dwa elementy, przez które może się zmienić. Nawet jeżeli masz odłożone jakieś pieniądze, aktywa, to zawsze ich spieniężenie, zajmie jakiś czas. Do tego mogą dojść sprawy spadkowe, spłaty zobowiązań typu kredyty, leasingi, więc na pewno musisz zabezpieczyć sprawy dwóch, trzech lat funkcjonowania Twojej rodziny, jak Ciebie nie będzie. Sprawą absolutnie konieczną jest, aby w jakimś zakresie były pokryte lub spłacone wszystkie Twoje obecne kredyty. W momencie, kiedy znikasz, znika dochód, znika zdolność kredytowa. To może wywołać niepotrzebne reperkusje w i tak już trudnej sytuacji po stracie ojca, męża, matki czy żony.

Na jaki okres powinno zabezpieczać ubezpieczenie na życie prezesa firmy?

Kolejna sprawa to to, czy te dwa, trzy lata zabezpieczenia funkcjonowania Twojej rodziny są wystarczające. Jednym z elementów jest to, że tak naprawdę ta niższa suma na ubezpieczenie jest dla Ciebie droższa. Im wyższe będzie ubezpieczenie, tym jest ono niższe za każde 10 000 zł, którym będziemy Cię ubezpieczać. Koszty ubezpieczenia, operacyjne firmy, zazwyczaj zaszyte są w składce do sum 100 czy 200 tysięcy. Dużo bardziej opłaca się ubezpieczyć, w ogólnym rozrachunku, na milion czy dwa, niż na 100 czy 200 tysięcy.

Drugą sprawą, jaką tworzy takie rozwiązanie, jest to, że możesz stworzyć przepływ, zastępujący przepływ pieniądza, kiedy chorujesz, może nie całkowity dochód, jaki dostarczasz dzisiaj do domu, ale na pewno pokryć tak zwane minimum socjalne.

Ubezpieczenie na życie prezesa firmy a śmierć zawodowa

Mimo że ubezpieczenie na życie wydaje się już rzeczą ostateczną, to z perspektywy finansowej istnieją rzeczy dużo gorsze od śmierci, np. śmierć zawodowa, gdy nie jesteś w stanie wykonywać swojej pracy, co gorsza leżysz przykuty do łóżka rehabilitacyjnego… Jesteś obciążeniem dla rodziny nie tylko emocjonalnym czy czasowym, bo trzeba się Tobą opiekować, to jeszcze budżetowym.

Z osoby, z króla domu, który dostarczał pieniądze, stajesz się problemem. I teraz od Ciebie zależy czy dziś, kiedy masz taką zdolność i możliwość przygotowania się na taką ewentualność, bo niestety wystarczy nowotwór czy to rdzenia kręgowego, płuc czy krwi albo wypadek, który spowoduje, że Twoje nogi odmówią posłuszeństwa, to mało tego, że nie zarabiasz, to wymagasz ciągłej opieki, konsultacji, rehabilitacji, więc jesteś po prostu kosztem. Dzisiaj odpowiednie zabezpieczenie Ciebie, a tym samym Twojej rodziny będzie Cię kosztować procent, dwa, trzy Twojego dochodu, a więc to nie jest żaden koszt. Pewnie więcej wydajesz na obiad w restauracji. By dowiedzieć się, jak powinno wyglądać zabezpieczenie prezesa firmy, napisz, zadzwoń.