AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Ubezpieczenie u dealera czy u agenta? Co warto kupić?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Ryzyko
Data:
June 2024

Nowy samochód to z pewnością okazja do świętowania. Zanim jednak w 100% będziesz cieszyć się nowym pojazdem, trzeba dopilnować kilku formalności - jedną z nich jest ubezpieczenie samochodu.

Większość  salonów samochodowych proponuje tzw. ubezpieczenia i pakiety dealerskie, które można zawrzeć od razu w dniu zakupu samochodu. W tym artykule chciałbym mocniej się nad nimi pochylić oraz opisać Ci, dlaczego warto rozważyć wybór między agentem a dealerem.

Dlaczego dealerzy proponują ubezpieczenia?

Dealerzy samochodowi chcą maksymalnie uprościć proces zakupu auta i oferując ubezpieczenie, tworzą tzw. „one-stop shop”, czyli miejsce, gdzie klient może załatwić wszystkie formalności związane z nowym pojazdem. To ogromne ułatwienie, szczególnie dla osób, które cenią sobie wygodę i czas.

Ponadto, dealerzy współpracują z różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, co pozwala im proponować pakiety ubezpieczeń na korzystnych warunkach. Mają oni często dostęp do specjalnych ofert, które mogą być nieosiągalne dla przeciętnego klienta kupującego ubezpieczenie na własną rękę. Dzięki dużym wolumenom sprzedaży dealerzy mogą negocjować lepsze stawki, co teoretycznie przekłada się na bardziej atrakcyjne ceny dla klientów.

Kolejnym powodem jest dodatkowy dochód dla samego dealera. Proponując ubezpieczenie, dealer nie tylko zaspokaja potrzeby klienta, ale również generuje dodatkowy przychód dzięki prowizji od sprzedanych polis. Dlatego też często spotykamy się z ofertami ubezpieczeń tuż przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Ostatecznie, oferowanie ubezpieczenia przez dealera jest elementem strategii marketingowej, mającej na celu budowanie długoterminowej relacji z klientem. Zadowolony klient, który załatwił wszystkie formalności w jednym miejscu, jest bardziej skłonny wrócić do tego samego dealera przy kolejnych zakupach lub serwisowaniu auta. Dealerzy zatem dbają o to, aby cały proces zakupu samochodu był jak najbardziej płynny i bezstresowy, a dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie, są tego naturalnym przedłużeniem.

Czym jest pakiet dealerski?

Pakiet dealerski to zestaw usług i produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez dealera samochodowego, który obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej), AC (autocasco), NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance. Te podstawowe elementy są często uzupełniane o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie szyb, opon, czy ochrona prawna, co pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie kierowcy i pojazdu.

Dlaczego pakiety dealerskie są korzystne? Przede wszystkim ze względu na wygodę i kompleksowość. Decydując się na taki pakiet, klient zyskuje wszystkie niezbędne ubezpieczenia w jednym miejscu, co eliminuje konieczność samodzielnego poszukiwania i porównywania ofert u różnych ubezpieczycieli. Dealerzy często negocjują specjalne warunki z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu mogą oferować konkurencyjne ceny i atrakcyjne warunki. Dodatkowo, w ramach pakietu dealerskiego, możliwe są różnego rodzaju zniżki i promocje, które obniżają całkowity koszt ubezpieczenia.

Kolejnym atutem jest uproszczony proces likwidacji szkód. W przypadku wystąpienia szkody, współpraca między dealerem a ubezpieczycielem może przyspieszyć i uprościć procedury naprawy auta. Często dealerzy oferują również samochody zastępcze na czas naprawy, co jest dodatkowym udogodnieniem.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że pakiet dealerski jest dostosowany do specyfiki nowego pojazdu. Nowe samochody wymagają szczególnego rodzaju ochrony, a pakiety dealerskie często zawierają ubezpieczenia o wyższych sumach gwarancyjnych oraz szerszym zakresie ochrony, co może być korzystne dla właściciela nowego auta.

Podsumowując, pakiety dealerskie łączą w sobie wygodę, oszczędność czasu, atrakcyjne warunki cenowe oraz kompleksową ochronę, co czyni je bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla przyszłych właścicieli pojazdów.

Dlaczego agent ubezpieczeniowy może być lepszym wyjściem?

Decyzja o skorzystaniu z usług agenta ubezpieczeniowego przy ubezpieczaniu nowego samochodu może być lepszym rozwiązaniem z kilku powodów, szczególnie w sytuacjach, gdzie indywidualne podejście i personalizacja są kluczowe. Multiagencja lub broker ubezpieczeniowy działa niezależnie, co oznacza, że nie jest związany z jednym ubezpieczycielem, jak ma to miejsce w przypadku dealerów współpracujących z konkretnymi firmami. To daje agentowi możliwość przeszukania rynku i znalezienia najbardziej odpowiedniej oferty dopasowanej do potrzeb klienta.

Jednym z największych atutów korzystania z usług agenta ubezpieczeniowego jest możliwość uzyskania niezależnej porady. Agent, znając różnorodność ofert dostępnych na rynku, może przedstawić kilka opcji, wyjaśnić różnice między nimi oraz doradzić, która polisa będzie najbardziej korzystna w danej sytuacji. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy specyficzne wymagania dotyczące ubezpieczenia, takie jak wysoka suma ubezpieczenia, dodatkowe opcje ochrony czy specyficzne warunki umowy.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem agenta ubezpieczeniowego jest jego elastyczność w negocjacjach. Agent ma możliwość negocjowania warunków polis oraz składek bezpośrednio z ubezpieczycielami, co często przekłada się na korzystniejsze warunki dla klienta. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze ceny oraz bardziej rozbudowane pakiety ochrony, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Ponadto, agent ubezpieczeniowy może zaoferować szerszy zakres usług i większą personalizację. Jeśli jesteśmy właścicielami kilku pojazdów, posiadamy dom, czy prowadzimy działalność gospodarczą, agent może przygotować kompleksowy plan ubezpieczeniowy, obejmujący wszystkie nasze potrzeby. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z dodatkowych zniżek za łączenie polis (tzw. multi-polisy), co nie zawsze jest możliwe przy pakietach dealerskich.

Warto również wspomnieć o aspekcie długoterminowej relacji z agentem. Agent, który dobrze zna swojego klienta i jego potrzeby, może lepiej dostosowywać oferty w miarę zmieniających się okoliczności. Takie podejście buduje zaufanie i daje poczucie bezpieczeństwa, że zawsze mamy wsparcie specjalisty, który zadba o nasze interesy.

Podsumowując, agent ubezpieczeniowy może być lepszym rozwiązaniem, gdy zależy nam na indywidualnym podejściu, szerokim wyborze ofert, możliwości negocjacji oraz kompleksowej obsłudze. Warto rozważyć tę opcję szczególnie wtedy, gdy nasze potrzeby wykraczają poza standardowe pakiety ubezpieczeniowe oferowane przez dealerów.

Jak porównywać oferty?

Aby dokonać świadomego wyboru, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Właśnie dlatego przygotowałem swego rodzaju plan lub proces, jak skutecznie porównać oferty:

1. Zakres ochrony

Porównując oferty, najpierw należy dokładnie przeanalizować zakres ochrony, jaki oferują oba źródła. Sprawdź, co obejmuje polisa u dealera i jakie elementy są zawarte w pakiecie u agenta. Zwróć uwagę na podstawowe ubezpieczenia, takie jak OC, AC, NNW oraz Assistance, a także na dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie szyb, opon, czy ochrona prawna. Upewnij się, że zakres ochrony odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia.

2. Cena i składki

Cena jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze ubezpieczenia. Porównaj składki proponowane przez dealera i agenta, pamiętając, że niższa cena nie zawsze oznacza lepszą ofertę. Sprawdź, czy w cenie są zawarte wszystkie potrzebne usługi i czy nie ma ukrytych kosztów. Rozważ również możliwość rozłożenia płatności na raty i warunki takiej opcji.

3. Warunki umowy

Dokładnie przeczytaj warunki umowy, zwracając uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, limity odszkodowań, franszyzy oraz okresy karencji. Ważne jest, aby zrozumieć, co jest objęte ochroną, a co nie, oraz jakie są procedury w przypadku zgłoszenia szkody. Upewnij się, że warunki umowy są dla Ciebie jasne i akceptowalne. Największa różnica na tym etapie to często zakres, bo polisy mogą różnić się między kanałami np. polisa w banku będzie miała węższy zakres niż zawarta bezpośrednio w TU.

4. Usługi dodatkowe i udogodnienia

Zwróć uwagę na usługi dodatkowe oferowane przez dealera i agenta. Dealerzy często oferują usługi, takie jak samochód zastępczy na czas naprawy, co może być dużym udogodnieniem. Z kolei agent może zaoferować bardziej spersonalizowane podejście, a także możliwość połączenia różnych polis (np. ubezpieczenie domu i samochodu), co może prowadzić do dodatkowych zniżek.

5. Proces likwidacji szkód

Sprawdź, jak wygląda proces likwidacji szkód u obu źródeł. Dealerzy mogą oferować uproszczone procedury dzięki bezpośredniej współpracy z warsztatami, co może przyspieszyć naprawę. Agent ubezpieczeniowy natomiast może zaoferować bardziej elastyczne podejście i wsparcie na każdym etapie zgłaszania szkody. Porównaj, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza i bardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Agenci mogą pomóc w razie dojścia do sporu, podpowiedzieć skąd biorą się różnice w zdaniach i nadzorować zakończenie sprawy.

6. Opinie i rekomendacje

Nie zapomnij sprawdzić opinii i rekomendacji innych klientów. Zapytaj znajomych, rodzinę lub poszukaj recenzji w internecie. Opinie innych mogą dostarczyć cennych informacji na temat jakości obsługi, szybkości likwidacji szkód oraz ogólnego zadowolenia z ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że Internet kieruje się zasadą - negatywną odpowiedź piszemy, ale o pozytywnej rzadko pamiętamy. Warto sprawdzać więc bardzo zaufane źródła jak np. KNF i ostrzeżenia lub informacje.

7. Długoterminowe korzyści

Zastanów się nad długoterminowymi korzyściami, jakie może przynieść wybór dealera lub agenta. Jeśli planujesz dłuższą współpracę i zależy Ci na kompleksowej obsłudze, agent może być lepszym wyborem. Wiedza agenta, dostęp do różnych systemów oraz szerokie podejście są zdecydowanie lepsze. Jeśli nie masz czasu, nie zależy Ci specjalnie na zakresie i chcesz mieć wszystko szybko załatwione - wybierz dealera.

Na co uważać przy wybieraniu między dealerem i agentem?

Wybierając między ubezpieczeniem u dealera a agentem, warto uważać na kilka potencjalnych pułapek i sztuczek:

  1. Ukryte koszty: Dokładnie sprawdź, co obejmuje cena ubezpieczenia i czy nie ma dodatkowych opłat za usługi, które mogą wydawać się wliczone w pakiet.

  2. Ograniczenia w umowie: Zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, limity odszkodowań oraz franszyzy, które mogą znacząco wpłynąć na korzyści płynące z polisy.

  3. Dodatkowe zapisy: Sprawdź, czy nie ma zapisów, które ograniczają Twoje prawa, np. konieczność napraw w konkretnych warsztatach lub użycie określonych części zamiennych.

  4. Promocje i zniżki: Upewnij się, że oferowane zniżki i promocje rzeczywiście przynoszą korzyści, a nie są tylko marketingowym chwytem.

  5. Proces likwidacji szkód: Zbadaj, jak wygląda procedura zgłaszania szkód i czy nie ma skomplikowanych formalności, które mogą wydłużyć proces naprawy.

  6. Porównanie ofert: Nie polegaj tylko na ofercie dealera, zawsze porównaj ją z propozycjami od niezależnych agentów, aby mieć pełny obraz dostępnych opcji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy oferta od dealera jest na pewno dobra - skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci ją przeanalizować i w razie potrzeby zaproponuję odpowiednią alternatywę.