AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Prywatna Opieka Medyczna W Pakiecie Benefitów - Wskazówki Dla Pracowników I Pracodawców

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Rozwiązania dla biznesu
Data:
May 2024

Wiesz, że prywatna opieka medyczna w pakiecie benefitów może być korzystna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Jako osoba korzystająca z takich usług lub organizująca je dla swoich pracowników, warto wiedzieć, jak wyciągnąć z tego pełne korzyści. Pozwól, że podzielę się kilkoma wskazówkami, jak zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie zadowolić szefa, budując lojalność pracowników. Zaciekawiony? Zapraszam do lektury!

Prywatna Opieka Medyczna Jako Benefit Dla Pracownika

Szybki dostęp do lekarzy specjalistów

Prywatna opieka medyczna w ramach benefitów oznacza, że możesz szybko umówić się na wizytę u lekarza specjalisty, bez długiego oczekiwania w kolejkach (obwiązują standardy dostępności). To świetny sposób, aby zadbać o swoje zdrowie i poradzić się eksperta, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie musisz martwić się o terminy i możesz skupić się na tym, co najważniejsze - powrocie do zdrowia. Niektórzy dostawcy mają wyzwania przez zbyt duża ilość obsługiwanych klientów, jednak zawsze można poprosić o sfinansowanie lekarza poza grupą w ramach obowiązku dostępności wybranego specjalisty lub skorzystać ze "swobody leczenia" (zależnie od dostawcy dopłaty do wizyty mogą się różnić).

Kompleksowa profilaktyka

Pakiety prywatnej opieki medycznej obejmują również badania profilaktyczne. Dzięki temu możesz regularnie kontrolować swój stan zdrowia i wykrywać ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie. Badania takie jak morfologia krwi, cholesterol, cukier, EKG czy badania układu trawiennego pozwalają zapobiegać poważnym chorobom. To duży plus dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Badania pokazują że to właśnie wczesne wykrycie choroby zwłaszcza nowotworowej może znacząco wpłynąć na rokowania leczenia i oznaczać "być albo nie być".

Zdrowie pod stałą kontrolą

Mając dostęp do pakietu opieki zdrowotnej, możesz regularnie odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu. To idealna okazja, aby omówić wszelkie dolegliwości, dopytać o wątpliwości związane ze zdrowiem, a także uzyskać niezbędne skierowania na badania kontrolne. W ten sposób zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie jest pod stałą kontrolą specjalistów. Nie dasz się zaskoczyć chorobie. Dbając o siebie, dbasz również o najbliższych, bo dłużej z nimi zostaniesz i w lepszym stanie. To wyjątkowe ważne dla rodziców.

Jakie Korzyści Daje Pracownikom Prywatna Opieka Medyczna?

Bezpieczeństwo i komfort psychiczny

Prywatna opieka medyczna daje Ci spokój ducha, że w razie choroby lub wypadku otrzymasz profesjonalną pomoc medyczną szybko i bez zbędnych formalności. Nie musisz martwić się o terminy i kolejki, a lekarz zawsze poświęci Ci tyle czasu, ile potrzebujesz. To pozwala skupić się na pracy i życiu prywatnym bez stresu. A przecież stres to jeden z głównych czynników wpływających negatywnie na stan zdrowia.

Profilaktyka i badania kontrolne

Pakiety prywatnej opieki zdrowotnej obejmują zazwyczaj pakiet badań profilaktycznych, dzięki którym możesz regularnie kontrolować stan zdrowia i wykrywać ewentualne nieprawidłowości, pomogą badanie takie jak USG, mammografia czy krwi, które pozwalają wcześnie zdiagnozować choroby, co zwiększa szanse na ich całkowite wyleczenie.

Lekarz rodzinny i specjaliści

W ramach prywatnej opieki medycznej masz dostęp do lekarza rodzinnego, ale także wielu specjalistów, takich jak kardiolodzy, ortopedzi, ginekolodzy, dermatolodzy i wielu innych. Możesz umówić się na wizytę bez skierowania, a czas oczekiwania na spotkanie ze specjalistą jest zazwyczaj krótki.

Najwyższa jakość usług

Placówki prywatnej opieki medycznej dysponują nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i zatrudniają wykwalifikowany personel medyczny. Świadczone usługi są na najwyższym poziomie, a pacjent może liczyć na indywidualne podejście i pełne zaangażowanie ze strony personelu.

Na Co Zwrócić Uwagę Wybierając Prywatną Opiekę Medyczną Dla Firmy?

Lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii jest odległość placówek medycznych od siedziby firmy i miejsca zamieszkania pracowników.

Im bliżej zlokalizowane są przychodnie i szpitale współpracujące z prywatną opieką medyczną, tym lepiej. Pozwoli to pracownikom zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdy. Z drugiej strony, jeśli firma posiada filie w różnych częściach kraju, w mniejszych miejscowościach, warto wybierać opiekę medyczną o szerokiej sieci placówek, nawet jeśli są one mniej dostępne w niektórych lokalizacjach.

Zakres usług

Drugim ważnym czynnikiem jest zakres świadczonych usług medycznych w ramach abonamentu. Należy sprawdzić czy oprócz podstawowej opieki lekarskiej i diagnostyki obejmuje również specjalistów, badania obrazowe czy zabiegi. Zwłaszcza jeśli pracownicy w Twojej branży leczą określone dolegliwości.

Im szerszy zakres usług oferuje prywatna opieka medyczna, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pracownicy będą musieli korzystać z usług poza abonamentem, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jakość świadczonych usług

Na koniec, niezwykle istotna jest jakość świadczonych usług medycznych. Należy wziąć pod uwagę doświadczenie i kwalifikacje lekarzy współpracujących z opieką medyczną, nowoczesność sprzętu diagnostycznego czy zadowolenie pacjentów.

Warto przeanalizować opinie w Internecie, porozmawiać z obecnymi klientami firmy i zapytać o ich zadowolenie z usług.

Jak Zachęcić Pracowników Do Korzystania Z Prywatnej Opieki Medycznej?

Zorganizuj spotkania informacyjne

Zorganizuj spotkania informacyjne z pracownikami na temat pakietów opieki medycznej dostępnych w ramach benefitów. Omów z nimi zakres usług, procedury korzystania z nich oraz korzyści, jakie daje regularna opieka profilaktyczna. Uświadom im, że dzięki profilaktyce mogą uniknąć poważnych chorób lub wykryć je we wczesnym stadium. Zdarza mi się obsługiwać firm które podchodzą do tematu jako kolejnego benefitu na który nie trzeba poświęcać za dużo czasu, niestety kończy sie to wyzwaniami administracyjnymi oraz błędnym rozumieniem funkcjonowanie takiego rozwiązania.

Zachęcaj do badań profilaktycznych

Zachęcaj pracowników do wykonywania badań profilaktycznych, takich jak badania wzroku, słuchu czy badania kardiologiczne. Możesz na przykład zorganizować dla nich bezpłatne badania przesiewowe w miejscu pracy. Poinformuj ich o znaczeniu samobadania piersi u kobiet czy badania prostaty u mężczyzn po 40. roku życia. Im więcej wiedzy, tym większa świadomość zdrowotna. Masz realny wpływ na zdrowie swoich pracowników, tego jak długo i jak dobrze będą dla Ciebie pracować, bo zdrowie to podstawa efektywności

Promuj korzyści płynące z prywatnej opieki

Promuj korzyści płynące z prywatnej opieki medycznej, takie jak szybki dostęp do specjalistów, nowoczesne metody diagnostyczne i leczenia czy indywidualne podejście. Podkreślaj, że dzięki temu pracownicy rzadziej będą brać zwolnienia lekarskie, co wpłynie pozytywnie na ich samopoczucie i atmosferę w pracy.

Nagradzaj aktywność

Wprowadź nagrody dla najaktywniejszych użytkowników pakietu medycznego. Może to być na przykład dodatkowy dzień wolny albo voucher do sklepu medycznego.

Najczęstsze Pytania Na Temat Prywatnej Opieki Medycznej Jako Benefitu Pracowniczego

Jak się zarejestrować?

Aby skorzystać z prywatnej opieki medycznej w ramach benefitów od pracodawcy, musisz się zarejestrować. Zazwyczaj otrzymasz od firmy kartę lub login i hasło, aby założyć konto online na stronie dostawcy usług medycznych, takiego jak Lux Med. Po rejestracji możesz umawiać wizyty lekarskie i korzystać z usług.

Jakie badania i zabiegi są objęte ubezpieczeniem?

Zakres świadczeń medycznych zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Zazwyczaj obejmuje on podstawowe konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne i obrazowe oraz zabiegi ambulatoryjne. Może również obejmować stomatologię, opiekę szpitalną czy rehabilitację. Dokładny zakres usług znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia od swojego pracodawcy.

Jak wybrać lekarza?

W ramach prywatnej opieki medycznej masz dostęp do szerokiej sieci współpracujących lekarzy i placówek medycznych. Możesz wybierać spośród lekarzy pierwszego kontaktu, specjalistów oraz szpitali i przychodni w całym kraju. Aby znaleźć lekarza, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie internetowej dostawcy usług medycznych lub zadzwoń na infolinię.

Ile to kosztuje?

Prywatna opieka medyczna w ramach benefitów od pracodawcy jest dla Ciebie bezpłatna. Całkowity koszt pakietu medycznego jest opłacany przez firmę, która go oferuje. Przykładowy koszt pakietu Lux med na najwyższym platynowym poziomie to 395 zł (maż/żona, plus dzieci) jeśli jest wraz z grupowym ubezpieczaniem na życie. Oferta możliwa już od 2 osób w firmie.

Pracodawcy coraz częściej decydują się na finansowanie prywatnej opieki zdrowotnej dla pracowników, ponieważ zależy im na zadowoleniu i lojalności zespołu. Według badań aż 2/3 Polaków woli pracować dla firmy, która zapewnia pakiet medyczny.

Podsumowanie

I to by było na tyle! Mam nadzieję, że ten artykuł dał Ci kilka przydatnych wskazówek na temat tego, jak najlepiej wykorzystać prywatną opiekę medyczną w ramach benefitów od pracodawcy. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, więc nie bój się korzystać z tych benefitów jak najczęściej. Nie przejmuj się też opinią innych - to Twoje zdrowie i Twoje życie. Korzystaj z pakietu benefitów bez wyrzutów sumienia. A jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zawsze możesz do mnie napisać. Trzymaj się zdrowo i do usłyszenia!