AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Problemy osób chorych onkologicznie i ich rodzin

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Ryzyko
Data:
March 2023

Chorzy onkologicznie i ich rodziny borykają się często nie tylko z problemem ciężkiej choroby, bólem i cierpieniem, ale również wieloma innymi trudnościami z niej wynikającymi. Piszą o nich, chociażby w grupach na Facebooku. Przeczytaj i sprawdź, z czym muszą sobie radzić i jak zabezpieczyć się na ewentualność choroby nowotworowej.

Mając na uwadze, że wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych, październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi, a listopad dedykowany jest nowotworom męskim, tym artykułem chcę przybliżyć temat tego, jak wygląda leczenie w ramach naszej służby zdrowia. Często, dopiero gdy dotyka nas choroba wymagająca długiego leczenia, uświadamiamy sobie, ile kosztują diagnoza, leczenie, powrót do zdrowia, a niekiedy śmierć… Wiedzą o tym doskonale pacjenci onkologiczni i ich rodziny.

Jako osoba na co dzień realizująca wypłaty świadczeń moich klientów jestem mocno zorientowany w tym, jak funkcjonuje system zdrowotny w Polsce. Moi klienci – lekarze coraz częściej wykupują ubezpieczenie uprawniające do leczenia zagranicznego z obawy przed niedostępnością i jakością usług zdrowotnych dostępnych w Polsce. W tym artykule chcę pokazać rzeczywistość widzianą oczami pacjentów i ich rodzin, ponieważ na bieżąco śledzę i udzielam się na grupach pacjentów onkologicznych.

Najczęstsze problemy pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Trudności, o których najczęściej piszą, między innymi w grupach tematycznych na Facebooku, pacjenci onkologiczni to:

Poniżej kilka cytatów z postów opublikowanych w jednej z facebookowych grup dla osób chorych na raka i ich bliskich.

„Dobry wieczór, poszukuję dla koleżanki onkologa w Warszawie specjalizującego się w leczeniu nowotworów jajnika. Były przerzuty, wycięto co się dało, ale koleżanka nie może przyjmować chemioterapii w zleconej formie. Lekarz prowadzący orzekł, że nic więcej nie wymyśli i należy szukać lekarza z dużego ośrodka.”

„Witam w zasadzie nawet nie wiem czy piszę o poradę czy po prostu się pożalić. W ciągu miesiąca całe moje życie wywróciło się do góry nogami dowiedziałam się o raku u mamy i taty. Mama ma na wątrobie, płucu, kręgosłupie i piersi bez określonego punktu wyjścia. A tata rak przełyku z przerzutami na oba płuca i kręgosłup. Ze zdrowych ludzi zmienili się w staruszków a są w okolicy 60. Mama ma problem z chodzeniem bez balkoniku nie przejdzie kilku kroków, tata ma założony peg do żołądka. Rokowania z tego, co mówią lekarze marne.”

„Proszę o polecenie lekarza do którego się udać po diagnozie raka prostaty. Opole/Wrocław i okolice, ale możemy też dojechać – ważne, żeby lekarz był najlepszy. Może ktoś miał doświadczenie z lekarzem, który operuje robotem DaVinci? Czy ktoś już korzystać z refundacji NFZ na ten zabieg i mógłby coś więcej powiedzieć?”

Jak widzisz powyższa, lista problemów jest długa i z pewnością niepełna.

Leczenie nowotworu, gdy masz polisę na życie

Choroba onkologiczna wiąże się nie tylko z bólem i cierpieniem fizycznym oraz psychicznym, ale również kosztami, na które zwykle nie jesteśmy przygotowani. Często, nawet jeśli mamy oszczędności, to w obliczu choroby szybko znikają. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć choroby, ale możemy zabezpieczyć się finansowo na jej ewentualność, wykupując polisę na życie i zadbać o to, by:

Mając ubezpieczenie na życie, pieniądze otrzymujesz w momencie diagnozy. W ciągu tygodnia znajdą się na Twoim koncie.

Leczenie nowotworu w Polsce

W Unii Europejskiej dostępne są 132 innowacyjne terapie lekowe w onkologii.