AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Jak Oszczędzać Na Emeryturę Pracując Na Własny Rachunek?

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Emerytura
Data:
May 2024

Jestem osobą na JDG i ważne dla mnie jest by jak najlepiej oszczędzać na emeryturę. W końcu nie korzystam z typowego programu emerytalnego oferowanego przez pracodawcę. Jako freelancer muszę sam zadbać o swoją przyszłość finansową. Dlatego przygotowałem ten artykuł, w którym podzielę się swoimi sposobami na efektywne oszczędzanie na emeryturę pracując na własny rachunek.

Jak Zaplanować Emeryturę Pracując Na Własny Rachunek?

Zacznij od małych kroków

Pracując na własny rachunek, często masz wiele wydatków i dołożenie sobie jeszcze jednego wydaje się mało racjonalne, a jest wręcz przeciwnie. Ty sobie wtedy nic nie odbierasz, tylko przekazujesz dochód "sobie z przyszłości". Im wcześniej i regularniej zaczniesz oszczędzać tym większą korzyść osiągniesz i podziękujesz sobie za te kilkanaście czy kilkadziesiąt lat!

Na zdjęciu poniżej to ja za kilkadziesiąt lat, zdjęcie przygotowane jakiś czas temu przez aplikacje do "postarzania". Pomaga mi lepiej wyobrazić sobie siebie na starość i tym bardziej o siebie zadbać. Mam nadzieję że Ty też znajdziesz swój sposób na zadbanie o starszą wersję siebie.

Wybierz odpowiednią strategię inwestycyjną

Kiedy masz już pieniądze do odkładania, zastanów się nad strategią inwestycyjną. Możesz zdecydować się na fundusze inwestycyjne, akcje spółek dywidendowych czy nawet złoto. Ja postawiłem na mieszankę funduszy akcyjnych i obligacyjnych. Pozwala mi to na odpowiednia dywersyfikacje i wygładzenie zwrotów w długim horyzoncie.

Skorzystaj z ulg podatkowych

Pracując na własny rachunek, możesz odliczyć składki na IKE od podstawy opodatkowania. To świetny sposób, aby zaoszczędzić na podatkach i jednocześnie zbudować kapitał na emeryturę. Pamiętaj też o możliwości wypłaty zgromadzonych środków bez podatku po osiągnięciu 60. roku życia.

Dywersyfikuj i dostosuj strategię

Nie trzymaj wszystkich środków w jednym koszyku. Dywersyfikuj inwestycje, aby zminimalizować ryzyko. Regularnie sprawdzaj swoje konta emerytalne i dostosowuj strategię do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Taka elastyczność pozwoli Ci spać spokojnie, wiedząc, że Twoje pieniądze pracują dla Ciebie.

Emerytura to maraton, a nie sprint. Zacznij działać już, możesz łączyć produkty i rozwiązania od IKE/IKZE po złoto czy nieruchomości.

Ile Powinieneś Odkładać Na Emeryturę Jako Przedsiębiorca?

Pracując na własny rachunek, musisz samodzielnie planować własną emeryturę. Nie możesz polegać wyłącznie na ZUS, ponieważ kwota emerytury, jaką otrzymasz, może nie wystarczyć na utrzymanie standardu życia, do którego jesteś przyzwyczajony.

Ile Potrzebujesz Na Emeryturę?

Według badań, potrzebujesz co najmniej miliona złotych, aby mieć godziwy standard życia na emeryturze. Jeśli planujesz podróże czy opiekę nad wnukami, potrzeba znacznie więcej. ZUS da Ci mniej niż połowę tej kwoty, więc musisz sam zaoszczędzić resztę. Średnio moi klienci planują odłożyć właśnie około miliona złotych by żyć spokojnie na emeryturze przynajmniej 20 lat.

Program Oszczędzania Na Emeryturę

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z programu regularnego oszczędzania, takiego jak IKE czy IKZE. Odkładaj co najmniej 10-15% dochodu miesięcznie, im więcej tym lepiej. Lokując środki w fundusze możesz wykorzystać potencjał wzrostu na rynku kapitałowym.

Bądź Elastyczny

Pamiętaj, że jako przedsiębiorca masz zmienne dochody, więc twój plan emerytalny musi być elastyczny. W miesiącach, gdy zarabiasz więcej, odłóż dodatkowe środki. Ale gdy dochody spadają, zmniejsz wpłaty lub zawieś je na jakiś czas. Ważne, żeby nie rezygnować z programu i kontynuować oszczędzanie, gdy tylko pozwolą na to finanse.

Planuj z wyprzedzeniem!

Najważniejsze to zacząć oszczędzać jak najszybciej. Każdy rok zwłoki powoduję coraz większa kwotę która będzie musiała być odkładana w przyszłości by zasypać dziurę po "zwlekaniu".

Najlepsze Sposoby Oszczędzania Na Emeryturę Dla Osób Prowadzących Działalność

Jako freelancer, oszczędzanie na emeryturę jest jednym z największych wyzwań. Nie mamy stałego wynagrodzenia, a co za tym idzie - stałych składek emerytalnych. Musimy sami zadbać o naszą przyszłość. Przez lata pracy na własny rachunek zdążyłem wypróbować różne metody oszczędzania i chciałbym podzielić się z Wami tymi, które sprawdziły się najlepiej.

IKE i IKZE

Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego to jedne z najpopularniejszych form lokowania pieniędzy na emeryturę w Polsce. Oferują atrakcyjne zachęty podatkowe - wpłacane środki można odliczyć od podstawy opodatkowania. Warto skorzystać z ofert TFI, które pozwalają na inwestowanie zgromadzonych pieniędzy w fundusze akcji lub mieszane. Historia pokazuje, że długoterminowo przynoszą one najwyższe zyski.

Inwestowanie w złoto i obligacje

Klasyczne formy lokowania kapitału, które zapewniają stabilny zysk i ochronę przed inflacją. Ceny złota rosną wraz z podwyższaniem się ogólnego poziomu cen w gospodarce. Obligacje Skarbu Państwa gwarantują stały dochód w postaci odsetek. Warto dywersyfikować swoje inwestycje i lokować część oszczędności w obie te opcje.

Najczęstsze Pytania O Emerytury Dla Przedsiębiorców I Osób Na B2B

Jak odkładać na emeryturę pracując na własny rachunek?

Pracując na własny rachunek, muszę samodzielnie dbać o swoją emeryturę. Nie mam pracodawcy, który odprowadza składki emerytalne za mnie. Dlatego ważne jest, abym regularnie odkładał część swoich dochodów na przyszłość. Możesz zacząć od IKE, IKZE, lokat bankowych, funduszy TFI.

Ile powinienem odkładać co miesiąc na emeryturę?

Zalecane jest odkładanie co najmniej 10-15% swoich miesięcznych dochodów na emeryturę. Im więcej, tym lepiej. Przykładowo gdy zarabiasz około 10 000 zł miesięcznie z różnych projektów odłóż z tego 1 500 zł miesięcznie na emeryturę, czyli 15% dochodów.

Gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę?

Najlepszym sposobem na odkładanie pieniędzy na emeryturę dla osób na B2B jest otwarcie indywidualnego konta emerytalnego (IKE) lub indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Są to prywatne konta inwestycyjne, na których można gromadzić środki i inwestować je, aby zapewnić sobie godziwe świadczenia na emeryturze. Ja osobiście korzystam z IKE w TFI , oraz IKZE w domu maklerskim gdzie przelewam środki na oszczędności emerytalne i odpowiednio alokuję.

Nie ważne czy jesteś na samym początku swojej kariery, czy zbliżasz się już do emerytury, nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać na przyszłość. Pracując na własny rachunek, musisz szczególnie zadbać o swoje finanse, ponieważ nie możesz liczyć na wsparcie pracodawcy. Moim zdaniem, najlepszym sposobem jest regularne odkładanie pieniędzy na emeryturę, inwestowanie ich mądrze oraz korzystanie z ulg podatkowych, jeśli to możliwe. Gdy zaczniesz wcześnie i będziesz konsekwentny, z pewnością uda Ci się zgromadzić wystarczające środki na zasłużony odpoczynek. Pamiętaj, przyszłość zależy od Ciebie!