AKADEMIA WIEDZY FINANSOWEJ

Jak efektywnie i bezpiecznie przechowywać środki finansowe w firmie

Autor:
Rafał Sroka
KATEGORIA:
Inwestycje
Data:
March 2024

Rosnący biznes, rosnące przychody, rosnące dochody!

Niedostatek, tak i nadmiar potrafi powodować wyzwania, tyle że inne. Niedobór środków powoduje zazwyczaj strach o przetrwanie, o płynność organizacji. Nadmiar środków wytwarza znowu sytuację, w której bardziej możesz zastanawiać się, czy wygenerowany dochód jest bezpieczny. Pod względem przechowywania czy dostępności, zdecydowanie ważnym elementem będą regulacje – czy działają na korzyść, czy niekorzyść. Równie ważna jest płynność środków – żeby być pewnym, że mamy do nich dostęp wtedy, kiedy potrzebujemy. A w następnej kolejności powinien liczyć się zwrot z inwestycji. 

Biorąc pod uwagę taką piramidę wartości, można we właściwy sposób planować alokację środków. Artykuł ten nie ma na celu doradztwa inwestycyjnego, a raczej wsparcia w kwestiach technicznych, bo te muszą być najpierw zaadresowane, zanim przejdzie się do wyboru aktywów czy alokacji pieniędzy. 

Podział inwestycji według bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o podział inwestycji według bezpieczeństwa przechowywania środków w środowisku polskim, pierwsze do głowy może przyjść przetrzymywanie ich w banku. Ma to pewnie zdecydowane korzyści, poparty przez społeczny pogląd, że jest to bezpieczne miejsce. I oczywiście do pewnego poziomu tak jest.

Kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to:

Dlatego istotne jest, jaką sumę przechowujemy w jednym banku. Czy nie lepiej rozdzielić ją na kilka banków? Ale kolejnym głównym powodem decyzji o tym, czy przechowujemy je na rachunku bankowym, czy gdzie indziej, powinna być ich niezbędna płynność (zbywalność bez strat) oraz dostępność (jak szybko wypłacane).

Środki, które będziesz wykorzystywać do 30 dni.

Takie środki możesz spokojnie przechowywać na rachunku firmowym.

Przykładowe rachunki ROR firmowe:

Alior Bank konto firmowe - iKonto Biznes

iKonto Biznes i zyskaj do 350 zł na start –  nawet do 1500 zł za aktywne bankowanie do 1000 zł zwrotu za paliwo - płacąc na stacjach kartą z Plusem (więcej informacji)

mBank konto firmowe - mBiznes Konto Standard

Konto firmowe za 0 zł na zawsze w ramach promocji 0 zł za prowadzenie konta firmowego, 0 zł za pierwszą kartę debetową, 0 zł za pakiet 10 internetowych przelewów krajowych w PLN w każdym miesiącu.

Sam korzytam z niego od lat w mojej działalności, ma zdecydowaną przewagę pod względem możliwośći załatwienia spraw online i na czacie. Koszty za posiadanie - zerowe, można je negocjować gdyby się zmieniły. Warunki lokat czy kredytów nie są zawsze najlepsze ale mieszczą sie w czołówce (więcej informacji)

Bank Pekao konto firmowe - Konto Przekorzystne Biznes

Nawet 2000 zł, w tym 200 zł na start za założenie konta zdalnie, 0 zł na zawsze za prowadzenie konta firmowego, 0 zł za wystawianie faktur online bez limitu na platformie księgowej. Używam ich konta osobistego, zrobili ogromy postęp technologiczny w ostatnich latach. Mają bardzo wysokie normy bezpieczeństwa, większe środki będą się tu czuły jak w sejfie. Dobre bo Polskie:) (więcej informacji)

Santander Bank Polska konto firmowe - Konto Firmowe Godne Polecenia

Konto firmowe, które zarabia dla Ciebie, 0 zł za prowadzenie konta bezterminowo, do 2400 zł premii. Klasa sama w sobie, część największej grupy bankowej na świecie (więcej informacji)

Bank Citi Handlowy konto firmowe - CitiKonto dla biznesu

Zrób dobry interes z CitiKontem dla biznesu, zyskaj do 1500 zł premii i 0 zł za prowadzenie konta. Posiadam od lat i miałem również rachunki firmowe pracując w największych korporacjach na świecie. Korzystne dla większych przedsiębiorstw, działających na rynku międzynarodowym (więcej informacji)

Środki, z których nie będziesz korzystać dłużej niż 30 dni

Środki, z których nie będziesz korzystać dłużej niż 30 dni powinny znajdować się na rachunku oszczędnościowym. Te dzisiaj, jeszcze ze względu na stopy procentowe, potrafią płacić rozsądne wartości pod względem oprocentowania i zapewnić częściową ochronę przed inflacją. 

Przykładowe rachunki oszczędnościowe

VeloBank - Elastyczne Konto Oszczędnościowe

Atrakcyjne oprocentowanie nawet do 7%, 0 zł za przelewy wewnętrzne w bankowości elektronicznej, stały dostęp do środków. Bank po zmianach z GetIn Banku wsparty przez Państwo, teraz już raczej bezpieczny od lat oferujący najwyższe oprocentowanie na lokatach. Niskie wymagania przy kredytach (przeczytaj więcej tutaj)

Bank Millennium - Konto oszczędnościowe Profit

Nawet 6,25% w skali roku z Kontem Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium, 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego, dostęp do oszczędności 24/7 online i przez aplikację mobilną. Łatwość w prowadzeniu! (sprawdź sam)

Raiffeisen Digital Bank - Konto Oszczędnościowe Start

Oszczędności rosną szybko, z oprocentowaniem 6% w skali roku do 200 tys. zł, szybkie otwarcie konta w kilku prostych krokach, wpłacaj i wypłacaj, ile chcesz, bez żadnych opłat. Marka znana od lat na polskim rynku, cześć austriackiej grupy finansowej (więcej informacji)

Gdy środki będziesz potrzebować w przeciągu 3-12 miesięcy

Gdy środki będziesz potrzebować w przeciągu 3-12 miesięcy możesz  zacząć myśleć o aktywach typu obligacje. I to niekoniecznie mowa o wchodzeniu tylko bezpośrednio w zakup obligacji krótkoterminowych, ale kupno funduszy opartych o obligacje, które pozwalają zarabiać na zmianie stóp procentowych. W ostatnim roku miały miejsce obniżki wysokich stóp procentowych, co odbyło się negatywnie na rachunkach oszczędnościowych, ale pozwoliło przynieść dodatnie zwroty na kapitałowym zysku na rynku obligacyjnym. Inwestowanie w obligacje ma tę przewagę nad akcjami, że daje pierwszeństwo wobec zwrotu środków. Poniżej kilka istotnych faktów o obligachach w prównaniu a akcjami.

Prawa posiadaczy akcji i obligacji korporacyjnych, kiedy upada emitent

W przypadku upadku emitenta, czyli firmy, która wyemitowała akcje lub obligacje, posiadacze tych papierów wartościowych mają określone prawa. Prawa te różnią się w zależności od rodzaju posiadanego papieru wartościowego.

Akcje:

Obligacje:

Inwestowanie w fundusze

Fundusze inwestycyjnę w dłuższym terminie mogą okazać się bardziej efektywną metodą przechowywania środków firmowych ze względu na rzadsze pobieranie podatku Belki (na koniec inwestycji, w przeciwieństwie do lokat co miesiać, czy kwartał). Poza tym regularne zakupy za tą samą kwotę, mogą doprowadzić do korzyści z uśredniania ceny zakupu jednostek funduszu. Ostatnia kwestia to bezpieczeństwo środków bez limtu sumy. O tym więcej poniżej.

Upadek TFI a środki alokowane przez inwestora

W przypadku upadku Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) środki alokowane przez inwestora są chronione w dużym stopniu. Dzieje się tak dzięki mechanizmowi segregacji rachunków.

Segregacja rachunków

Oznacza to, że środki zgromadzone w funduszach inwestycyjnych są oddzielone od majątku TFI. W przypadku upadku TFI, środki te nie stanowią części masy upadłościowej i nie są wykorzystywane do spłaty zobowiązań TFI.

Co to oznacza dla inwestora?

W przypadku upadku TFI:

Należy jednak pamiętać:

Zatem fundusz inwestycyjny nigdy nie jest właścicielem Twoich pieniędzy. Więc w razie upadku funduszu wszystkie środki wracają z powrotem do Ciebie. Oczywiście mając na uwadze ewentualne zmiany w wartości aktywów, których dane fundusze zainwestowały. Tak więc, jeżeli twoje środki przekraczają 100 tys. euro i niekoniecznie chcesz rozbijać je na kilka banków, dobrym rozwiązaniem może być wejście właśnie w fundusze obligacyjne. 

A może część zysków przekazać kluczowym pracownikom?

W dynamicznym świecie biznesu, dbanie o kapitał ludzki staje się coraz ważniejsze dla utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Może również okazać sie bardzo efektywną metodą nie tylko ze względu na zwrot środków ale wpływ na retencje pracowników. W tym kontekście, Pracowniczy Program Inwestycyjny (PPI) wyłania się jako innowacyjne narzędzie, pozwalające firmom nie tylko przyciągać, ale i zatrzymywać najlepsze talenty.

Co sprawia, że PPI wyróżnia się na tle innych programów korzyści pracowniczych?

Innowacyjność: Wprowadzenie PPI do struktury benefitów pracowniczych stanowi krok naprzód, zwłaszcza na polskim rynku. Jest to dowód na świadomość i elastyczność firmy w dostosowywaniu się do potrzeb rynku pracy.

Elastyczność: Jedną z kluczowych zalet PPI jest jego elastyczność. Parametry programu mogą być dostosowane do unikalnych potrzeb zarówno firmy, jak i pracowników. Od czasu trwania programu, przez wysokość składek, po grupę uczestników - wszystko można dostosować do konkretnej sytuacji.

"Motywacyjność": Wypłaty w ramach PPI, gromadzone i rosnące w czasie, stanowią silne narzędzie motywacyjne. To nie tylko dodatkowa forma wynagrodzenia, ale też zachęta dla pracowników do długoterminowego zaangażowania się w rozwój firmy.

Jak funkcjonuje Pracowniczy Program Inwestycyjny?

Faza planowania: Pracodawca ustala główne parametry programu, takie jak uczestnicy, czas trwania oraz wysokość składek przeznaczanych na inwestycje.

Wybór inwestycji: Pracownik ma możliwość wyboru sposobu inwestowania swoich środków. Może to być indywidualny wybór spośród różnych funduszy inwestycyjnych lub jedno z gotowych profili dostosowanych do wieku i preferencji ryzyka.

Monitorowanie: Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają dostęp do specjalnych platform, które umożliwiają śledzenie inwestycji oraz monitorowanie ich rozwoju w czasie.

Dlaczego warto rozważyć wprowadzenie PPI do swojej firmy?

Korzyści dla firmy:

Korzyści dla pracowników:

Pracowniczy Program Inwestycyjny (PPI) stanowi krok naprzód w zarządzaniu kapitałem ludzkim i zasługuję na uwagę każdej firmy, która pragnie zbudować trwałe relacje z pracownikami. Elastyczność, motywacyjność i innowacyjność - te cechy sprawiają, że PPI może stać się kluczowym elementem strategii zarządzania kadrami, wspierając rozwój firmy i zadowolenie pracowników.

Podsumowanie

Metod przechowywania nadwyżkowych środków firmy jest wiele i zależą od obecnej sytuacji firmy oraz gospodarki. Będąc doradcą finansowym i konsultantem biznesowym zawsze zwracam uwagę na płynność organizacji a następnie bezpieczeństwo, przechowywanych środków. Dopiero na końcu liczy się zwrot bo jeśli firma przestanie istnieć, bądź środki znikną to nie będzie jak liczyć zysków. Kolejnym elementem jest termin i cel przechowywania środków, generalna zasada europejskich regulacji SRRI pozwala zauważyć, że zmienność i długość inwestycji to główne czynniki w określaniu zdolności do akceptacji ryzyka.   Zawsze warto mieć na względzie że zbytnia powściągliwość może prowadzić do obniżenia rentowności inwestycji i środków przedsiębiorstwa. Zbytni entuzjazm i nastawienie na zyski może prowadzić do błędów i negatywnych rezultatów. Próba znalezienia złotego środka między zwrotem a ryzykiem będzie lepiej wróżyć na przyszłość. Jeśli nie chcesz wszystkich pieniędzy wypracowanych przez aktywnych i ambitnych pracowników zatrzymać dla siebie możesz wprowadzić programy motywacyjny (i “retencyjny”) w  postaci PPI bądź indywidualnych polis ubezpieczeniowych z programem oszczędnościowym,

Chcesz porozmawiać o powyższych rozwiązaniach w praktyce, umów spotkanie .